Bliv klogere på ESG på AMU
Der findes kurser over hele landet, som man kan benytte sig af for at blive klogere på ESG.
ESG-kurserne er både på AMU-og videregående niveau, og der er gode muligheder for medarbejdere med forskellig baggrund og med forskellige opgaver.
Til de nævnte kurser kan virksomheden søge VEU-godtgørelse eller SVU efter gældende regler. Derudover kan virksomheden ansøge om godtgørelse fra kompetencefondene forudsat, at medarbejderen er ansat på overenskomst.
På AMU kan man bl.a. finde følgende kurser:
Introduktion til ESG og ESG-rapportering (2 dage)
ESG-koordinator (forløb 13 dage)
Virksomhedens ESG-rapportering (2 dage)
Bæredygtighedsambassadører (7 dage)
Indkøb og indkøbsanalyse (20 dage)
Virksomhedens klimaregnskab (2 dage)
På videregående niveau kan man bl.a. finde et ESG-rapporteringskursus hvor kursisten lærer at kortlægge, vurdere og fastlægge mål og handlinger inden for ESG og at gennemføre relevante analyser forud for ESG-rapporteringen.
Kursisten lærer også at formidle indholdet af ESG-rapporteringen til relevante interessenter og samarbejdspartnere.
Der er fokus på følgende:
- Centrale principper, begreber og modeller i relation til ESG-rapportering
- Lovgivning, krav og standarder for ESG-rapportering
- Analyseværktøjer til beregning af virksomheders ESG
Undervisningen kan være tilrettelagt som dag-, aften- eller fjernundervisning.
Du kan læse mere og tilmelde dig på ESG-rapportering (akademiuddannelsen i bæredygtighed og grøn omstilling) | UddannelsesGuiden.
Der kan i visse tilfælde søges tilskud fra ’omstillingsfonden’ på akademiets hjemmeside til dækning af deltagerbetaling på videregående kurser.

Webinar
Gør din virksomhed klar til den grønne og digitale omstilling
Vi dedikerer eftermiddagen den 3. oktober fra 14-16, til at sætte fokus på fremtidens kompetencer. Det gør vi ved at invitere en uddannelsesvejleder, en chefkonsulent fra Dansk Erhverv og en tech ekspert
Kontakt

AUF, DA, Arbejdsmiljø, Uddannelse, Forskning, HR og CSR
Casper Burlin
Chefkonsulent

AUF, DA, Arbejdsmiljø, Uddannelse, Forskning, HR og CSR
Marianne Kragh
Seniorchefkonsulent