Butikstyverierne stiger: Ny rapport afslører, at danskerne udviser forståelse og accept for butikstyverier
Antallet af butikstyverier er steget drastisk de sidste tre år, og intet tyder på nedgang lige foreløbigt. Trygfonden har for nyligt offentliggjort en ny rapport, som viser, at accepten af butikstyveri er tredoblet siden tidligere målinger. Det har særligt skabt stor bekymring hos detailhandlere.
Forestil dig en stille onsdag eftermiddag i din lokale dagligvarebutik. Du kigger roligt rundt i butikken, og finder tingene fra din indkøbsliste på hylderne. Pludselig brydes roen af en hvinende alarm, og en person spæner ud ad døren med hænder og tasker fulde af varer. Dette scenarie er ikke længere en sjældenhed, tværtimod.
I 2023 blev der anmeldt 25.175 butikstyverier, hvilket var 25 pct. flere end i 2022, og desværre viser de første seks måneder af 2024 samme kedelige tendens; der er i perioden allerede anmeldt 13.856 butikstyverier. Dette er en stigning på 12 pct. sammenholdt med samme periode sidste år– og det vil fortsætte sådan, hvis der ikke sættes ind på området.
Øget accept af butikstyveri
Trygfondens rapport viser en bekymrende udvikling: tre gange så mange danskere udviser forståelse eller undlader at fordømme butikstyveri sammenlignet med tidligere år. I 2010 var der en procentandel på 6 pct. der i høj grad accepterede butikstyveri. Undersøgelsen viser at der er en procentandel på 21 pct. i 2024 der i høj grad accepterer butikstyveri, og der er dermed sket mere end en fordobling af dem, der mener, at det er ”okay” at tage noget i lommerne hist og her.
Butikstyveri ses i rapporten som en del af en bredere tendens, hvor accepten af andre lovovertrædelser såsom skattesnyd og socialt bedrageri også er stigende. Selvom niveauet af accept stadig er relativt lavt, er stigningen markant nok til at vække bekymring.
Behov for politisk indgriben
Butiksejere over hele landet kæmper en daglig kamp mod tyveri. Disse hændelser er ikke kun økonomisk skadelige, men de sår også tvivl og frygt blandt ansatte og kunder. Butikstyveri er ikke blot et økonomisk problem for detailhandlen; det er et symptom på et bredere moralsk skred i samfundet. Butikstyverier er på sit højeste niveau i 20 år, og hvis samfundets grundlæggende opfattelse af, hvad der er rigtigt og forkert ikke ændres markant, så vil den fundamentale forståelse af os selv, vores medmennesker, og ikke mindst lov og ret ændre sig betydeligt. Når tyveri accepteres, undermineres tilliden mellem mennesker.
Derfor er der behov for politisk indgriben. I Dansk Erhverv tror vi på det gode menneske, tillid i samfundet og ikke mindst på et godt erhvervsliv – men dette er ikke muligt alene.
Læs også:

Antallet af butikstyverier eksploderer. Her er 16 forslag, der kan bremse udviklingen
Kriminaliteten rettet mod detail- og engroshandlens butikker har været stigende over en årrække. Det drejer sig især om en stigende mængde butikstyverier, men samtidig oplever butikkerne også en ændret kriminalitetsadfærd. Efter årets første syv måneder er der allerede registreret 10.745 butikstyverier i Crimestat. Det er knapt fire procent mere end samme tidspunkt sidste år

Butikstyverier tvinger butikkerne til at fjerne varer og hæve priserne
Ny undersøgelse fra Dansk Erhverv viser, at den danske detailhandel har været nødsaget til at ændre på placeringen af varer, samt fuldstændig fjerne dele af sortimentet. Dette er blot to ud af mange konsekvenser af den høje stigning i butikstyverier de seneste tre år

Butikstyverier buldrer videre i 2025: Ingen tegn på fald – få overblikket her
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at der i første kvartal af 2025 blev politianmeldt 6.711 butikstyverier. Dermed fortsætter det høje niveau, der har præget de seneste år

Rekordmange butikstyverier: Kriminalitet i detailhandlen boomer i januar 2025
Tal fra Crimestat viser, at at den bekymrende udvikling i antallet af butikstyverier røverier og indbrud fortsætter. I januar 2025 blev der registreret rekordmange butikstyverier.

8 ud af 10 danske butikker oplever stigninger i antallet af butikstyverier
Detailhandlen plages af en bekymrende stigning i antallet af butikstyverier. En ny undersøgelse blandt Dansk Erhvervs medlemmer viser, at 8 ud af 10 virksomheder har oplevet en stigning af butikstyverier de senere år.

Tal og tendenser for kriminalitet i detailhandlen – tredje kvartal 2024
Crimestat kan nu præsentere data for butikstyverier, røverier og indbrud i tredje kvartal af 2024, hvor der er registreret 4.535 butikstyverier. Disse tal bekræfter Dansk Erhvervs bekymringer om, at uden en øjeblikkelig indsats vil antallet af hændelser fortsætte med at stige markant.

Butikstyverierne stiger: Ny rapport afslører, at danskerne udviser forståelse og accept for butikstyverier
Antallet af butikstyverier er steget drastisk de sidste tre år, og intet tyder på nedgang lige foreløbigt. Trygfonden har for nyligt offentliggjort en ny rapport, som viser, at accepten af butikstyveri er tredoblet siden tidligere målinger. Det har særligt skabt stor bekymring hos detailhandlere.

Justitsministeren sætter fokus på butikstyverier – men hvad betyder det egentlig for detailhandlen?
2023 blev endnu et år med uhørt høj rekord for butikstyverier, men et nyt udspil fra regeringen skal sikre, at vi er: ”sammen om en tryggere hverdag”. Det vil nu være muligt med højere bødestraf og lydoptagelse som et værktøj til at forebygge butikskriminalitet og utryghed

Nye tal fra Danmarks Statistik viser at 2023 blev et rekordår for butikstyverier
Stigningen i mængden og grovheden af kriminalitet i detailhandlens butikker kræver handling. Butikkerne føler sig ikke i tilstrækkelig grad hørt af politiet og ønsker sig desuden en række konkrete værktøjer, der kan hjælpe til både forebyggelse og opklaring af tyverier, røverier og verbale overfald.

Dansk Erhverv bakker op om initiativer mod butikstyverier
Regeringen er torsdag kommet med nye initiativer rettet mod det rekordhøje antal af butikstyverier. Dansk Erhverv tager positivt imod de nye initiativer, men savner dog fokus på den forebyggende indsats.
Kontakt

Handel
Henrik Lundgaard Sedenmark
Fagchef for betalinger og detailhandelssikkerhed