”Drill, baby, drill”: Hvad betyder valget af Trump for den grønne omstilling i USA?
Valget af Donald Trump som USA’s nye præsident kan få stor betydning for den amerikanske energipolitik og grønne omstilling. Det har affødt bekymringer for blandt andet den globale dagsorden samt fremtiden for danske energivirksomheders muligheder på det amerikanske marked. Heldigvis har de amerikanske delstater stadigvæk stor magt, når det kommer til investeringer i grønne energiprojekter.
Læs også: Flere olieboringer og mere fossil energi: Det ved vi om USA’s nye energipolitik
Trump har flere gange understreget sin skepsis overfor grøn omstilling, og han har aktivt støttet udvindingen af fossile brændsler. Selvom vi endnu ikke kender til de konkrete ændringer, som kan finde sted, kan der peges på en række klima- og energispørgsmål, som Trump forventes at ville kigge på i sin nye embedsperiode.
Usikkerhed om Paris-aftalen og tempoet for udbygningen af vedvarende energi
Under sin sidste embedsperiode trak Trump USA ud af Paris-aftalen, hvilket blev mødt med kritik fra flere sider. Efterfølgende meldte Joe Biden USA ind i aftalen igen på én af sine første dage som præsident. Med Trump tilbage i Det Hvide Hus er det sandsynligt, at han vil trække USA ud af aftalen endnu engang.
Et af de store klimainitiativer, som blev indført under Joe Biden, er Inflation Reduction Act (IRA). Den blev vedtaget i 2022 med formålet om blandt andet at reducere CO2-udledningen og fremme statslige investeringer i vedvarende energiprojekter i USA. Trump har flere gange kritiseret aftalen, men det vurderes, at han sandsynligvis ikke vil ophæve den i sin helhed. I stedet kan der komme en række justeringer. F.eks. er det muligt, at investeringer i udvindingen af fossil energi også vil blive omfattet af aftalens skattekreditter.
I princippet vil det være muligt for den nye Trump-administration at rulle IRA tilbage. Republikanerne vandt således også flertallet i Senatet og forventes dertil at opnå flertal i Repræsentanternes Hus, hvorfor de lovgivningsmæssigt vil kunne trække aftalen tilbage. Iagttagere påpeger imidlertid, at størstedelen af IRA’ens støttemidler er gået til stater med republikansk flertal. F.eks. er hele 95 pct. af alle brintprojekter i USA placeret i stater, som har stemt republikansk. Derfor forventes det, at der vil være et stærkt pres fra det republikanske parti om at bevare IRA’en, da den i høj grad tilgodeser områder, der har stemt republikanere ind i kongressen.
Flere iagttagere har derudover sat spørgsmålstegn ved, hvad der vil ske med havvinden i USA. Det sker i forlængelse af, at Trump åbent har ytret, at han ikke bryder sig om teknologien. Det vurderes, at de projekter, der allerede har opnået godkendelse, ikke vil blive standset, men at der er risiko for, at yderligere udbygning dæmpes. Der er tvivl om, hvordan en sådan opbremsning af yderligere havvind konkret vil ske, men det kunne være ved ikke at give tilladelser til nye projekter i føderalt farvand og/eller mindske ressourcerne i den føderale myndighed, der godkender havvindsprojekter i USA.
Delstaterne har stadig stor magt
I Dansk Erhverv hæfter vi os ved, at der på delstats-niveau er politisk velvilje til at støtte den grønne omstilling og særligt opstillingen af vedvarende energi. Flere amerikanske stater såsom Californien og New York har ambitiøse klimamål, som i visse tilfælde minder om de standarder, man ser i de europæiske lande. Sidste gang Trump var præsident, havde han lovet, at han ville sætte mange flere kulkraftværker i gang. Imidlertid endte det med, at der aldrig før er lukket så mange kulkraftværker i USA som i perioden under Trumps præsidentembede.
Det samme billede tegnede sig på udbygningen af landvind. Trods Trumps modstand overfor vindenergi steg kapaciteten af landvind i hans embedsperiode også fra 87,8 GW i 2017 til 133,0 GW i 2021 svarende til en stigning på ca. 51,5 pct ifølge tal fra IRENA. Der er derfor stadigvæk håb for, at den interne politiske logik i USA med grønne delstatsinitiativer fortsat skaber store muligheder for vedvarende energiprojekter.
Flere artikler om USA

Aftalen mellem EU og USA giver foreløbig mere ro og sikkerhed for danske eksportører
Torsdag blev den nyligt indgåede rammeaftale for told på europæisk eksport til USA præsenteret. Aftalen er ikke god, men bedre end ingen aftale og giver foreløbig mere ro og sikkerhed. Stort set alle varegrupper, inklusive biler og lægemidler, bliver pålagt told på 15 procent i USA.

PostNord sætter midlertidigt stop for mindre forsendelser til USA: Det kan du gøre nu
USA har fjernet en særlig undtagelse i toldreglerne, og det får nu PostNord til at bremse forsendelsen af varer med en værdi på under 800 dollars. Dansk Erhverv opfordrer til, at påvirkede virksomheder øger kundeinformation.

Kommentar: Eksporten til USA holder skindet på næsen
Der er ikke tegn på at handelsstridighederne med USA har sendt den danske eksport i bakgear. Men vi må nok erkende at eksportvæksten til USA er aftaget i starten af året.

USA fjerner toldfritagelsen for varer under 800 dollars fra den 29. august 2025
USA har officielt fjernet den hidtidige toldgrænse på $800 for kommercielle forsendelser. Beslutningen markerer en væsentlig ændring i toldbehandlingen for alle varer, uanset oprindelse og forsendelsesmetode. Se her, hvad det betyder for dig.

Ny handelsaftale mellem EU og USA: Her er hovedpunkterne indtil videre
Efter måneders forhandlinger er EU og USA nået til enighed om en ny rammeaftale for handel. Aftalen indeholder flere nøglepunkter, der vil påvirke virksomheder på begge sider af Atlanten. Her er nogle af dem

Dansk Erhverv: Alle er tabere med ny toldaftale med Trump
En ny handelsaftale mellem EU og USA vil indebære told på 15 pct. på europæisk vareeksport til USA. Hele verden taber på aftalen med Trump, lyder det fra Dansk Erhverv-topchef Brian Mikkelsen.

Analyse: Fortsat usikkerhed om politik og økonomi i Trumps USA
100+ dage med bølgegang har lært os, at uforudsigelighed er det nye grundvilkår i amerikansk økonomi for tiden. Det vil formodentlig fortsætte, men midtvejsvalget kan trække noget af tempoet ud af Trumps hæsblæsende forandringsprojekt.

4 måneder med Trumps kamp mod DEI: Dét skal du være opmærksom på
Det er nu fire måneder siden, at præsident Trump satte gang i en offensiv mod DEI-programmer (Diversity, Equity & Inclusion) i USA. Lovgivningen er endnu ikke ændret, men det er fortsat vigtigt, at danske virksomheder med aktiviteter i USA holder sig orienteret. Få overblik over seneste nyt her.

Domstol underkender Trumps handelskrig
USA’s føderale Handelsdomstol vendte sent onsdag tommelfingeren nedad for en lang række af præsident Trumps toldforhøjelser. Afgørelsen er isoleret set positiv, men udviklingen skaber fornyet uklarhed og usikkerhed om USA’s handelspolitik, og de forhandlinger, som er indledt med EU og andre handelspartnere.

Se, om dine varekoder er på listen: Langt flere varer fra USA kan blive pålagt ekstra told af EU
Europa-Kommissionen har kraftigt udvidet listen over varer fra USA, der potentielt kan blive pålagt gengældelsestold af EU fra og med den 10. juli. Her kan du se listen over varekoder og gøre indsigelse, hvis du ønsker varekoder slettet fra listen. Dette skal ske til Europa-Kommissionen senest den 10. juni.

Store udsving i samhandlen med USA: Eksporten faldt med 25 procent i første kvartal
Den samlede eksport af varer og tjenester til USA er således faldet med svimlende 25 pct. fra fjerde kvartal 2024 til første kvartal 2025. Det et meget voldsomt fald over ét enkelt kvartal, der er uden fortilfælde i statistikkens historie.

Opdateret rejsevejledning ved indrejse til USA: Her er Dansk Erhvervs anbefalinger
Udenrigsministeriet har opdateret deres rejsevejledning for USA, som nu nævner, at amerikanske myndigheder i visse tilfælde kan undersøge indhold på ens elektroniske enheder ved indrejse. Derudover har Udenrigsministeriet ikke ændret på sikkerhedsniveauet, og de amerikanske regler for ESTA og visum er uændrede.

Danmark skal tiltrække forskere fra USA
Når Trump-regeringen fyrer forskere i hobetal, bør Danmark og EU stå til rådighed for at tilknytte amerikanske forskere inden for it, teknologi, naturvidenskab og sundhed.

Kommentar: Trumps handelskrig giver forbrugertilliden et yderligere knæk herhjemme
De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser et markant fald i forbrugertilliden. Faldet viser med at al tydelighed, at Trumps handelskrig har trykket stemningen i bund hos de danske forbrugere.

Morten Langager: It’s all about Trump. It’s all about the economy
Tre dages møder med politikere, embedsmænd og eksperter i Washington har givet et indgående indblik i et USA præget af økonomisk uro og et politisk klima, hvor selvcensur breder sig – selv blandt landets ledende stemmer.

Er du i tvivl om toldsatserne til USA? Nyt værktøj giver dig overblikket
Et gratis digitalt værktøj fra Europa-Kommissionen giver dig overblik over toldsatserne på konkrete varer, der bliver eksporteret til USA. Find værktøjet og se, hvor du ellers kan få hjælp til at forstå reglerne her.

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI
USA’s præsident, Donald Trump, har kaldt til kamp mod virksomheders DEI-programmer og kræver, at danske virksomheder overholder ny amerikansk lovgivning om mangfoldighed. Her er Dansk Erhvervs guide til, hvordan din virksomhed bør forholde sig.

Trumps toldhammer går uden om store dele af dansk eksport
Det Hvide Hus har offentliggjort en liste på 37 side med 1.039 varer, der bliver undtaget af USA’s nye og markant højere toldsatser. Det betyder ifølge nye beregninger fra Dansk Erhverv, at cirka 25 procent af den danske vareeksport undgår toldstigningen.

Q&A: Sådan bliver danske virksomheder ramt af USA’s nye toldsatser
USA’s nye toldsatser kan få vidtrækkende konsekvenser for danske virksomheder. Her giver Dansk Erhvervs eksperter svar på en række af de mest presserende spørgsmål, der har betydning for danske virksomheder med eksport og import til USA. Q&A’en bliver løbende opdateret.

Trumps toldplan varsler et nybrud – og alle er tabere
USA's præsident Donald Trump vil indføre forhøjede toldsatser på alle varer fra EU til USA. Hele verden taber på Trumps plan, lyder det fra Dansk Erhvervs topchef, Brian Mikkelsen: ”Nu handler det om europæisk sammenhold.”

Eksklusiv guide: Sådan kan en prisreguleringsklausul hjælpe dig, hvis tolden stiger
Ændringer i toldsatser kan have stor betydning for prissætningen af varer. Derfor er det afgørende, at virksomheder indarbejder en prisreguleringsklausul i deres salgs- og leveringsbetingelser for at beskytte sig mod uforudsete omkostningsstigninger. Det kan Dansk Erhverv hjælpe dig med.

Importerer din virksomhed varer fra USA? Vær opmærksom på straftold fra 1. april
Europa-Kommissionen planlægger at indføre straftold på amerikanske varer fra den 1. april. Her kan du se listen over varer og gøre indsigelse, hvis der er konkrete varer, du ønsker slettet fra listen.

Trump, told og trusler: Hvad er op og ned i de mange udmeldinger?
I sin første måned som præsident har Trump igen og igen skruet op for retorikken, når det gælder told. EU må leve med, at højere told synes at være et kernelement i Trumps økonomiske politik. Her ser vi nærmere på, hvad der er op og ned i de mange udmeldinger og dykker dybere ned i den økonomiske filosofi, der ligger bag, for at forstå, hvorfor præsidenten er så forelsket i told.

Toldkrisen mellem USA og EU eskaleres nok engang
Oven på indførelsen af en amerikansk told på 25 procent på importeret stål og aluminium, som trådte i kraft tidligt onsdag morgen, svarer EU nu igen. EU vil lægge told på varer fra USA for 26 milliarder euro. Ændringen i told på amerikanske varer bliver indført i næste måned

Trumps tale i nat: Langt kig i bakspejlet – ud af forruden stadig uklarhed
I et langt og grundigt kig i bakspejlet gjorde præsident Trump status for de første 43 dage af sin 2. periode. Der var mange ord om de igangsatte initiativer, men færre om, hvad vi har i vente fremadrettet. Desværre ingen tegn på lempelser i den voksende handelskrig, lyder det fra Dansk Erhverv.

Trumps toldpause er slut
Efter en måneds forhandlinger med Mexico og Canada annoncerer Trump nu, trods indrømmelser fra begge, at USA alligevel vil indføre 25 pct. told på alle varer fra Mexico og Canada – og desuden hæve tolden på kinesiske varer fra 10 pct. til 20 pct. med virkning fra 4. marts.

Trump erklærer kamp mod DEI: Her er tre dekreter, du skal være opmærksom på
Trump har indført en række ændringer med stor betydning for virksomheders HR-praksis, herunder især arbejde i forhold til ”diversity, equity and inclusion” (DEI) . Det kan få betydning for danske virksomheder.

Trump annoncerer øget told på varer fra Mexico, Canada og Kina
Lørdag underskrev USA’s præsident, Donald Trump, et præsidentielt dekret om at indføre told på varer fra Mexico, Canada og Kina.

Analyse: Trump 2.0 sætter Amerika Først
Trump version 2.0 er markant mere målrettet, langt bedre forberedt og har en langt klarere vision for, hvad han ønsker at opnå i sin anden periode. På dag ét har han slået USA ind på en ny kurs både indenrigspolitisk og udenrigspolitisk, der også kan få stor betydning – og nye muligheder – for danske erhvervsinteresser.

Flere olieboringer og mere fossil energi: Det ved vi om USA’s nye energipolitik
Med Trump i spidsen vil USA skrue op for olieproduktionen og sætte udvikling af nye havvindmølleparker på pause. Det er skidt for den globale klimakamp, men der vil stadig være et gigantisk behov for udvikling af vedvarende og billig energi – og netop her vil danske energivirksomheder kunne bidrage.

Kommentar: Eksporten til USA i rekord - danskejede fabrikker i USA trækker fremgangen
Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten isoleret set faldt med 1,3 pct. i november 2024. Tilbagegangen i november ændrer dog ikke ved, at eksporten samlet set er steget pænt over de seneste tre måneder.

Har din virksomhed spørgsmål om USA? Kontakt Dansk Erhvervs eksperter
Dansk Erhvervs eksperter sidder klar til at rådgive danske virksomheder på det amerikanske marked om told og andre amerikanske forhold. Kontakt os på mail eller telefon.

Spillepladen er endnu ukendt – men fortsat stærke muligheder for dansk erhvervsliv i USA
Mandag aften dansk tid blev Donald Trump indsat som USA’s 47. præsident. Indsættelsestalen berørte mulig straftold, dog uden at være konkret. Dansk Erhverv maner til ro og følger udviklingen tæt. Fortsat stærke muligheder for dansk erhvervsliv i USA.

Trump indsættes som præsident: Dét skal vi holde øje med
Mandag indsættes Donald Trump som præsident. Her er et overblik over, hvad danske virksomheder skal holde øje med i den første tid. Dansk Erhverv opfordrer til at slå koldt vand i blodet i forhold til told.

Kommentar: Eksporten til USA i rekord - danskejede fabrikker i USA trækker fremgangen
Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten isoleret set faldt med 1,3 pct. i november 2024. Tilbagegangen i november ændrer dog ikke ved, at eksporten samlet set er steget pænt over de seneste tre måneder.

Dansk Erhverv efter Trump-melding: Maner til ro i medierne, men følger situationen tæt
Dansk Erhverv opfordrer til at have is i maven efter Donald Trumps udmelding om at pålægge told på danske varer. Det er alt for tidligt at kaste sig ud i spekulationer på nuværende tidspunkt, lyder det fra direktør Morten Langager.

Analyse: Derfor kan en amerikansk toldmur ramme danske SMV’er hårdt
Dansk erhvervsliv skal forberede sig på mere protektionisme med Donald Trump som præsident i USA. Men en toldmur vil ikke ramme alle. Store virksomheder har en særlig styrkeposition i kraft af fysisk tilstedeværelse på det amerikanske marked, mens SMV’er vil blive hårdest ramt.
Det amerikanske valg

Analyse: Derfor kan en amerikansk toldmur ramme danske SMV’er hårdt
Dansk erhvervsliv skal forberede sig på mere protektionisme med Donald Trump som præsident i USA. Men en toldmur vil ikke ramme alle. Store virksomheder har en særlig styrkeposition i kraft af fysisk tilstedeværelse på det amerikanske marked, mens SMV’er vil blive hårdest ramt.

Cheføkonom: Mere uforudsigelig fremtid venter danske virksomheder med Trump som præsident
Med valget af Donald Trump som USA’s næste præsident kan danske virksomheder forvente en større grad af uforudsigelighed på det amerikanske marked.

USA-chef Søren Friis Larsen: Her er 5 ting, jeg holder øje med på valgdagen
Sammen med en delegation af danske virksomheder i Washington DC følger Dansk Erhvervs landechef i USA, Søren Friis Larsen, det amerikanske præsidentvalg på nærmeste hold. Her er, hvad han især er spændt på.

Straftold og lavere selskabsskat: Sådan vil Trump 2.0 påvirke økonomien
Hvilken erhvervspolitik vil Trump føre, hvis han bliver valgt som USA's præsident ved valget 5. november – og hvad vil det betyde for danske interesser? Dansk Erhvervs landechef i USA, Søren Friis Larsen, giver her sit bud på, hvad vi kan forvente af en mulig Trump 2.0.

Sloganet Opportunity economy skal gøre Kamala Harris til præsident. Men hvad dækker det egentlig over?
Dansk Erhvervs landechef i USA, Søren Friis Larsen, følger den amerikanske valgkamp fra første række. Her giver han sit bud på, hvilken erhvervspolitik en eventuelt kommende præsident Harris vil føre, og hvad den vil betyde for danske interesser.

Hvad skal du forvente af USAs næste præsident?
For danske virksomheder kan det få betydning, om USA’s næste præsident hedder Trump eller Harris. Her giver Dansk Erhvervs landechef i USA, Søren Friis Larsen, sin analyse af de største forskelle mellem de to kandidater, og hvad danske virksomheder kan forvente.

8 spørgsmål til Dansk Erhvervs cheføkonom: Den amerikanske fest er ikke forbi
Danske virksomheder skal ikke være nervøse for, at der kommer recession i USA. Sådan lyder det fra Dansk Erhvervs cheføkonom, Tore Stramer, der her fortæller, hvad han holder særligt øje med i amerikansk økonomi.
Kontakt

