{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
02. september 2025
Hvad ændres helt konkret?
Lovændringen betyder, at virksomheder fremover får væsentligt strammere rammer for, hvordan de kan bruge miljø- og klimarelaterede udsagn i markedsføringen.
Ændringerne består af flere præciseringer og forbud, der tilsammen sætter en ny standard for grøn kommunikation.
Konsekvenser for eksisterende markedsføring
De nye regler betyder, at mange virksomheder må omskrive og tilpasse deres eksisterende materialer. Generiske udsagn skal enten underbygges af solide analyser og officielle miljømærker – eller fjernes.
Et centralt område er bæredygtighedsmærker. Virksomheder, der i dag bruger egne symboler eller grønne logoer på emballage eller i kampagner, skal sikre, at disse er certificeret af en uafhængig tredjepart eller en officiel ordning. Ellers bliver de ulovlige.
Det betyder, at velkendte “hjemmelavede” blade, jordkloder og grønne ikoner ikke længere kan anvendes frit. Forbrugerne skal kunne stole på, at et mærke har en reel værdi og ikke blot er skabt af virksomheden selv.
Samtidig skal udsagn om klimaneutralitet understøttes af reelle reduktioner i udledninger, ikke kun af køb af klimakreditter. Og markedsføring, der fremstiller hele produktet som grønt, selvom det kun er delelementer, skal tilpasses.
Hvad skal virksomhederne gøre nu?
Virksomheder anbefales at gennemgå alt markedsføringsmateriale med grønne udsagn og mærker. Egenudviklede symboler bør enten fjernes eller certificeres. Samtidig bør der udarbejdes handlingsplaner, hvis virksomheden vil kommunikere om fremtidige mål.
Hvordan adskiller ændringerne sig fra Forbrugerombudsmandens anbefalinger?
Forbrugerombudsmanden har i flere år haft retningslinjer for miljømarkedsføring, hvor virksomheder bl.a. er blevet opfordret til at undgå upræcise udsagn som “grøn” og “miljøvenlig”, medmindre de kan dokumenteres. De nye regler går et skridt videre ved at gøre mange af disse anbefalinger til egentlige lovkrav. Hvor Forbrugerombudsmandens vejledning tidligere var en fortolkning af de generelle regler mod vildledning, bliver bestemmelserne nu direkte indskrevet i markedsføringsloven.
Baggrunden for ændringerne
Folketinget har vedtaget ændringer til markedsføringsloven for at implementere EU’s Empowering Consumers-direktiv. Det sker som led i den grønne omstilling, hvor forbrugerne i højere grad skal kunne stole på, at et produkt eller en virksomhed faktisk lever op til de miljøløfter, der kommunikeres.