Fødevarestyrelsens kontrol har fokus på økologi og anprisninger i restauranter og kantiner
Fra februar til juni gennemfører Fødevarestyrelsen en kampagne med 500 kontroller af spisesteder og storkøkkener. Kampagnen skal sikre, at gæster og forbrugere kan stole på de oplysninger, der gives om maden, når der anprises med økologi, geografiske betegnelser og andre kvalitetsudsagn.
Fødevarestyrelsens kontrol retter sig mod spisesteder og storkøkkener og vil især se på:
- Økologianprisninger (fx “økologisk”, “økologiske råvarer”, “økologisk ret”).
- Anprisninger med EU-beskyttede geografiske betegnelser (fx Feta (BOB), Parmaskinke (BOB), Serranoskinke (BGB), Champagne (BOB)).
- Generel vildledende markedsføring på menukort, skilte, hjemmesider m.v. (fx udtryk som “hjemmelavet”, “naturlig”, “friskpresset”, “særlig kvalitet”, oprindelsesudsagn).
Særligt for de geografiske betegnelser vil Fødevarestyrelsen tjekke, om der er overensstemmelse mellem det, der markedsføres, og det, der faktisk serveres. Forbrugeren vildledes fx, hvis der står ”feta” på menukortet, men i praksis anvendes salatost.
Økologi i storkøkkener
Storkøkkener er uden for økologiforordningens anvendelsesområde, men der findes danske regler på området (bl.a. bekendtgørelse om økologisk storkøkkendrift og tilhørende vejledning). Det er muligt at anprise økologi uden en certificering eller et økologisk spisemærke, men kun hvis de tilhørende krav hertil overholdes. Eksempler på lovlige anprisninger kan være:
- Råvarer: “På vores morgenbuffet er havregryn, brød, æg, mælk og skæreost økologisk.”
- Andel: “Økologiske råvarer udgør mindst 40% af vores råvarebudget.”
- Retter: “Økologisk spinat-lasagne.”
- Navn: “Den Økologiske Frokostordning.”
Læs mere om økologi i storkøkkener på Fødevarestyrelsens hjemmeside.
Formålet med kampagnen
Formålet med kontrolkampagnen er at beskytte forbrugerne mod vildledning samt at sikre lige konkurrencevilkår for spisesteder, så de virksomheder, der følger reglerne, ikke stilles dårligere.
| Opmærksomhedspunkter for spisesteder og kantiner | |
| Anprisninger i markedsføring | Oplysninger på menukort, skilte og hjemmeside som fx "økologisk", "feta", "parmaskinke", "Hereford" og "Bornholmersild" kan blive holdt op imod det, der faktisk serveres. |
| Dokumentation bag anprisninger | Der kan være behov for dokumentation (fx indkøb, leverandørinfo og varespecifikationer), der understøtter de anprisninger, der bruges. |
| Præcision i økologiudsagn | Generelle økologiudsagn kan være problematiske, hvis det kun gælder udvalgte råvarer eller dele af sortimentet. |
| EU-beskyttede betegnelser | Geografiske betegnelser (fx feta og parmaskinke) er EU-regulerede, og der kan opstå vildledning, hvis der anvendes erstatningsprodukter. |
| Kvalitetsord og andre udsagn | Ord som “hjemmelavet”, “friskpresset”, “naturlig”, “særlig kvalitet” samt oprindelsesudsagn kan blive vurderet efter, om de kan opfattes som vildledende. |
Læs mere om kontrolkampagnen på Fødevarestyrelsens hjemmeside.
læs også
Ny vejledning fra Fødevarestyrelsen: Berigelse af fødevarer
Der er den seneste tid kommet væsentlige nyheder på området for fødevarekontaktmaterialer (FKM), herunder en ny EU-vejledning om forbuddet mod bisphenol A (BPA) og en opdateret autorisationsbekendtgørelse med nye krav til registrering af visse FKM-aktiviteter hos Fødevarestyrelsen. Derudover forventes en bekendtgørelse, der fastsætter lavere grænseværdier for bly og cadmium, offentliggjort til sommer.
Kontrolkampagne om berigede fødevarer: Fødevarestyrelsen skærper kontrollen fra februar til maj
Fødevarestyrelsen gennemfører fra februar til maj 2026 en kontrolkampagne for at sikre, at virksomheder overholder reglerne for tilsætning af vitaminer, mineraler og visse andre stoffer som koffein og aminosyrer. Kampagnen retter sig mod virksomheder, der er ansvarlige for første markedsføring i Danmark.
Få overblikket: Her er Fødevarestyrelsens kontrolkampagner 2026
Festivalmad, anprisninger af økologi, berigede fødevarer, fødevaresvindel, mærkning af fiskevarer samt egenkontrol og risikoanalyser er nogle af de kontrolområder, som Fødevarestyrelsen har særlig fokus på i kontrolkampagnerne i 2026.
andre tilmelder sig
Indkøb fødevarer mere bæredygtigt og kommuniker troværdigt
-
Medlemmer0 kr.
-
Ikke-medlemmer990 kr.
-
Medlemmer0 kr.
-
Ikke-medlemmer1.995 kr.
-
No show gebyr500 kr.
Kontakt