Spring til indhold

Niels Ralund slår fast: Dansk e-handel har ikke toppet

18. februar 2026

De danske forbrugere handlede for knap 200 milliarder kroner på nettet i 2025. Det tal vil vokse i fremtiden, for dansk e-handel har langtfra toppet, skriver e-handelsdirektør Niels Ralund i denne kommentar. 

Niels Ralund
Dansk e-handel vil fortsætte med at vokse , slår Niels Ralund fast.

Dansk e-handel har toppet.

Det er i hvert fald konklusionen hos Dansk Industri. Det fremgår i en artikel i Børsen.

Det udsagn er Dansk Erhverv lodret uenige i.  

Vi er overbeviste om, at e-handlen også vil vokse i fremtiden.

For spørg dig selv; Vil du handle mere på nettet i fremtiden? Vil dine kollegaer? Vil dine børn?

Ja. Det er også den forventning, alle de virksomheder, jeg taler med, har.

Fakta peger på det samme. E-handelsanalysen 2025, som vi netop har sendt på gaden, er et 100 siders gennemarbejdet værk fyldt med tal om dansk e-handel. Den viser, at danskerne i 2025, hvor forbrugertilliden var i kulkælderen, handlede for knap 200 milliarder kroner – 7 milliarder mere end i 2024.

Analysen konkluderer også, at antallet af danskere, der handler online, er rekordhøj, og at et flertal af forbrugere forventer at handle mere i fremtiden. Det er værd at hæfte sig ved, at det i særdeleshed er børnefamilierne, som forventer at skrue op for onlineforbruget. En stor gruppe, der vil tegne fremtidens forbrug. Det peger på vækst.

En anden vigtig faktor er teknologien. Danske virksomheder er ekstremt gode til at udvikle løsninger, der gør livet lettere for forbrugerne. Pakkebokse, click & collect og fleksibel og hurtig levering for blot at nævne nogle. Og convenience vil også i fremtiden være king.

Samtidig er vi også overbeviste om, at AI i fremtiden vil gøre det endnu nemmere at handle online.

Lad mig slutte med at gentage mig selv. I Dansk Erhverv tror vi ikke på, at e-handlen har toppet. Den er kun lige startet. Og vi er og vil også i fremtiden være organisationen, der kæmper for at skabe de bedste muligheder og vilkår for dig og den stadigt voksende branche.

Andre læser

Nyhed

E-handelsanalysen 2025 er klar: Her er 5 ting, du skal vide om de danske forbrugere

Med E-handelsanalysen 2025 får du 100 siders indsigter om dansk e-handel, som du kan bruge til at styrke din forretning. Her får du 5 nedslag i den store analyse, som du kan hente nederst på siden.

Nyhed

Vigtig afgørelse: Netbutik kunne annullere ordre på grund af prisfejl

Afgørelsen er godt nyt for danske virksomheder, fordi den viser, at virksomhederne kan sikre sig, at en aftale først er bindende ved endelig ordrebekræftelse. Dermed kan virksomhederne undgå, at eksempelvis prisfejl kan koste dyrt. Forstå sagen og få gode råd til, hvordan du bruger reglerne her.

Nyhed

Større fokus på bundlinjen: Nu tilbyder færre webshops gratis fragt og fri retur

De danske netbutikker ser i mindre grad fri fragt som et konkurrenceparameter, og det får flere til at fravælge muligheden, viser ny analyse fra Dansk Erhverv.

Vil du med?

Konference

B2B Konferencen 2026

19. marts 2026 samler vi igen de største danske B2B virksomheder til en inspirerende og lærerig dag.
TAP1 Raffinaderivej 10, 2300 København S
  • Medlemmer
    1.995 kr.
  • Ikke-medlemmer
    2.295 kr.
Ekskl. moms

Kontakt

Digital Handel

Niels Ralund

E-handelsdirektør

Sidste nyt fra Dansk Erhverv i din indbakke

Få seneste nyt om digital handel

Når du tilmelder dig nyheder fra Dansk Erhverv, giver du samtykke til at modtage faglige og politiske nyheder og analyser, samt efter omstændighederne tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events, der i nogle tilfælde leveres af eller i samarbejde med vores partnere. Du vil også kunne modtage information om rabat på produkter og services i vores medlemsfordelsprogram.

Indtast dit fornavn
Indtast dit efternavn
Indtast en gyldig email

Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet. Læs mere om vores persondatapolitik her.