Formueskat vil ramme hårdt uden for Nordsjælland, Hovedstaden og de store byer
Det kommer til at koste vækst og arbejdspladser i Danmarks landkommuner, hvis formueskatten bliver til virkelighed. Nye tal fra Dansk Erhverv viser, at halvdelen af danskerne, der kan blive omfattet af en formueskat, bor uden for de store byer. Dansk Erhverv opfordrer til at lægge planerne om den skadelige skat på danske virksomheder tilbage i skuffen.
Hvis man forestiller sig, at en formueskat udelukkende vil ramme få ekstremt velhavende danskere nord for København, tager man voldsomt fejl.
En ny analyse fra Dansk Erhverv dokumenterer, at næsten halvdelen af dem, der vil blive berørt af en formueskat, bor uden for de fire største byer inkl. hele hovedstadsområdet. Omkring 47 pct., svarende til cirka 8.500 personer, bor uden for Hovedstadsområdet, Odense, Aarhus og Aalborg, heraf ca. 15 pct. i landkommuner som Svendborg, Hjørring eller Ringkøbing-Skjern.
”Formueskatten vil ramme tusindvis af familievirksomheder over hele landet – lokale erhvervsdrivende, der skaber udvikling og arbejdspladser i områder, hvor det ellers kan være svært at finde job, men også svært at skabe nye jobs,” siger Morten Langager, direktør i Dansk Erhverv.
Han peger på, at en formueskat vil gamble med danske arbejdspladser på tværs af landsdele og sektorer.
”Det kan være ejeren af et lokalt byggemarked, der får sværere konkurrencevilkår i forhold til udenlandske kæder, en industrivirksomhed, der leverer specialdele til vindmølleindustrien, eller en lokal entreprenør, der skal konkurrere med internationale investeringsselskaber,” siger Morten Langager og fortsætter:
”Vi har stadig ikke fået et klart svar på, hvorfor danske familieejede virksomheder skal behandles anderledes end f.eks. udenlandske kapitalfonde. Når politikere taler varmt om familieejede virksomheder og den grønne industri, virker det hult, hvis forslagene samtidig truer netop disse virksomheder gennem formueskat.”
Vi skal værne om samfundskontrakten
Dansk Erhverv er dagligt i tæt dialog med over 18.000 danske virksomheder, og ifølge Morten Langager ønsker langt de fleste danske erhvervsfolk at bidrage til samfundet – og gør det allerede i meget høj grad. Danskere med de største nettoformuer betaler ca. 6 pct. af al personskat, selv om de kun udgør 0,5 pct. af alle skattepligtige personer.
”Alene kommuneskatteindbetalingerne fra de knap 18.000 personer, som vil blive berørt af formueskatten, kan dække lønnen til mere end 175.000 fuldtidsansatte SOSU-medarbejdere – et tydeligt billede af deres allerede betydelige bidrag til velfærden,” siger Morten Langager.
Dertil kommer, at Danmark i forvejen har det højeste skattetryk i OECD, den højeste marginalskat på høje indkomster i OECD, den højeste marginalskat på kapitalindkomster i Europa, en arveskat på 15 procent, som de f.eks. ikke har i hverken Norge eller Sverige, og en generationsskifteskat på 10 procent, som de heller ikke har i Norge og Sverige.
”Hvis man politisk fortsætter ned ad den vej, der er slået ind på i denne valgkamp, når man til et punkt, hvor nok er nok, og hvor man risikerer at gamble med samfundskontrakten og sende investeringer og arbejdspladser ud af landet. Derfor er vores klare anbefaling at droppe idéen om en formueskat,” siger Morten Langager og fortsætter:
”Vi står allerede over for en stiv demografisk modvind med udsigt til langt færre i den arbejdsdygtige alder. I den situation har Danmark brug for flere i job og ikke færre. Ellers bliver vi ganske enkelt et fattigere samfund.”
For mere information kontakt Dansk Erhvervs pressetelefon på 70 22 80 10.
Download analysen herunder ⇓
Nyheder om Folketingsvalg 2026
Formueskat vil ramme hårdt uden for Nordsjælland, Hovedstaden og de store byer
Det kommer til at koste vækst og arbejdspladser i Danmarks landkommuner, hvis formueskatten bliver til virkelighed. Nye tal fra Dansk Erhverv viser, at halvdelen af danskerne, der kan blive omfattet af en formueskat, bor uden for de store byer. Dansk Erhverv opfordrer til at lægge planerne om den skadelige skat på danske virksomheder tilbage i skuffen.
Vigtig melding fra De Radikales peger mod manglende flertal for skadelig formueskat
De Radikales leder, Martin Lidegaard, slår med syvtommersøm fast, at partiet ikke bakker op om en formueskat, som han mener “nærmer sig landsskadelig virksomhed”. Dermed tegner der sig et billede af, at det kan blive vanskeligt at samle politisk opbakning til forslaget. Meldingen vækker begejstring hos Dansk Erhverv, som opfordrer til, at fokus i stedet rettes mod at gøre Danmark rigere – ikke fattigere.
Kære politikere, husk at afskaffe gakkede afgifter
Flere politikeres udmelding om at droppe afskaffelsen af chokoladeafgiften får Dansk Erhverv til at understrege behovet for at gennemføre de planlagte initiativer: ”Vi taler om afgifter, der i årtier har givet unødigt bøvl og bureaukrati for virksomhederne. Nu skal de væk – én gang for alle.”
Iværksættere til Venstre: Sådan gør I det mere attraktivt at starte virksomhed i Danmark
Antallet af nystiftede virksomheder i Danmark er det laveste i mere end 10 år. Derfor havde Dansk Erhverv arrangeret et møde mellem en række iværksættere og Venstres Troels Lund Poulsen og Linea Søgaard-Lidell for at give forslag til, hvordan udviklingen kan vendes.
Dansk erhvervsliv i stor, fælles kampagne mod skadelig formueskat
Den socialdemokratiske valgtrussel om en formueskat rettet med danske virksomhedsejere og iværksættere, der har formuen bundet i deres virksomheders drift og udvikling, får nu 15 erhvervsorganisationer til i en storstilet kampagne at stille spørgsmålet: Hvem skal eje Danmark?
Iværksætter og investor: Formueskatten vil ramme som en boomerang
Investorer som Mikkel Salling frygter, det bliver mere attraktivt at investere i udenlandske virksomheder frem for danske, hvis Socialdemokratiet gennemfører planen om formueskat.
Dansk Erhverv: Skuffende, at Moderaterne vil droppe afskaffelsen af chokoladeafgiften
Det vækker stor skuffelse hos Dansk Erhverv, at Moderaterne lægger op til at sløjfe afskaffelsen af chokoladeafgiften. Afgiften har i årtier givet unødigt bøvl og bureaukrati for danske virksomheder, og derfor vil Dansk Erhverv fortsat kæmpe for at fjerne afgiften én gang for alle.
Grundforvirring om formueskat
Mette Frederiksen har med en kommentar under en tv-duel skabt yderligere tvivl om konsekvenserne af en ny formueskat. Dansk Erhverv anbefaler Socialdemokratiet helt at droppe ideen om en skadelig formueskat.
23-årige Villads Leth er bekymret for formueskat: Det vil ødelægge det danske iværksættermiljø
Hvis Socialdemokratiet indfører en formueskat, der også rammer iværksættere med papirpenge, vil det være dødsstødet for det danske iværksættermiljø og dermed de virksomheder, der skal betale fremtidens velfærd. Sådan lyder advarslen fra den 23-årige iværksætter Villads Leth.
Legeakademiets stiftere advarer mod formueskat: Det gør Danmark fattigere på idéer, arbejdspladser og skatteindtægter
Formueskat kan bremse væksten i danske virksomheder og skubbe iværksættere mod udlandet, siger stifterne af Legeakademiet, Jane Vestergaard og Ann Riemer. Det kan koste arbejdspladser og svække finansieringen af vores fælles velfærd.
Dansk Erhverv: Socialdemokratiets pensionsplan vil rokke ved en bærende søjle under dansk økonomi og velfærdssamfundet
Danmark er afhængig af en stor og stærk arbejdsstyrke. Velfærdsaftalen har gennem tyve år været en uundværlig brik til at sikre netop dette. Nu vil Socialdemokratiet sætte en stopper for stigningen i pensionsalderen. Brian Mikkelsen advarer om, at S-planen vil koste mindst 33 mia. kr. årligt og kan få alvorlige konsekvenser for dansk økonomi i fremtiden.
Vil din virksomhed have politikerbesøg i valgkampen?
Du er velkommen til at skrive til Dansk Erhverv, hvis din virksomhed har et ønske om at få politikerbesøg i valgkampen. Vi er i tæt dialog med politikere i alle partier og kan muligvis formidle kontakt.
Formueskat er et kæmpe selvmål
Med valgudskrivelsen har statsministeren annonceret, at Socialdemokratiet går til valg på at indføre en formueskat for de rigeste. Det er et kæmpe selvmål, som vil gøre Danmark fattigere. Lad mig derfor endnu en gang slå fast: Den snak må stoppe nu!
Dansk Erhverv til politikerne: Valget skal handle om at gøre Danmark rigere
Folketingsvalget er udskrevet, og nu bør politikerne have fokus på, hvordan vi gør Danmark rigere, styrker erhvervslivets rammevilkår og sikrer bedre velfærd, lyder opfordringen fra Dansk Erhverv.
Dansk Erhverv: Arbejdskraft er fortsat den vigtigste valuta
Nu kommer Dansk Erhverv med et opråb forud for regeringens økonomiske plan og folketingsvalget, hvor vi minder om, at arbejdskraft fortsat er den vigtigste valuta. For netop arbejdskraft er afgørende for at kunne opretholde vores vækst og velfærd i det kommende årti.
Dansk Erhverv om regeringens økonomiske plan: Stort behov for reformer bør stå krystalklart
Det er trist og fantasiløst, at regeringen med ny økonomisk plan ikke anviser veje til reformer og til at gøre Danmark rigere, mener Dansk Erhverv-topchef. ”Uansvarligt ikke at tage ansvar for at løse de svære ting,” siger Brian Mikkelsen. Til gengæld hilses fokus på at reducere erhvervslivets byrder velkommen.
Dansk Erhverv lancerer 2035-plan – og kommer med klar opfordring til politikerne: Kridt skoene og lav reformer
Midt i en tid med geopolitisk uro og pres på Danmarks og Europas konkurrenceevne kommer Dansk Erhverv nu med en ambitiøs 2035-plan, der vil øge velstanden og sikre bedre velfærd. Med 39 konkrete forslag efterlyser planen reformer af både skat, tilbagetrækningsordninger og international arbejdskraft. ”Vi skal skabe de bedst mulige rammer for Danmarks fremtid,” lyder det fra Dansk Erhverv.