Spring til indhold

Se billederne: Kulturen på agendaen ved Folketingets åbning

13. oktober 2026

Under overskriften ”Folketinget åbner - Kulturen på agendaen” samlede Dansk Erhverv for andet år i træk kulturlivet, de kreative erhverv og centrale politiske beslutningstagere - en ny tradition der startede sidste år med en klar ambition om at sætte kulturen på agendaen i det kommende folketingsår.  

Brian Mikkelsen bød velkommen og pegede på et kulturliv med overskud som et vigtigt pejlemærke arbejdet frem mod 2040. 

Kulturen og de kreative erhverv skaber oplevelser, fortællinger og idéer, der flytter, forbinder og udfordrer os. Men de skaber også arbejdspladser, tiltrækker gæster og bidrager med betydelig økonomisk aktivitet. Og med en ny regering og en kommende kulturpolitisk vision frem mod 2040 var der nok at tage fat på. 

Christian Have, stifter og strategisk direktør i HAVE Kommunikation 

Christian Have, stifter og strategisk direktør i HAVE Kommunikation, fulgte op med fem aktuelle nedslag i sin åbningstale. Her fremhævede han blandt andet betydningen af det kommende kulturpolitiske visionsarbejde og opfordrede til at se kultur og kreativitet som en dansk styrkeposition. 

CEO for Roskilde Festival Signe Lopdrup, President & CEO i Egmont Steffen Kragh og Dansk Erhvervs vicedirektør, Mette Feifer 

Den kommende kulturpolitiske vision blev en rød tråd gennem eftermiddagen. 

Under overskriften ”Et kulturliv med overskud” gav Signe Lopdrup, CEO for Roskilde Festival, og Steffen Kragh, President & CEO i Egmont, deres perspektiver på, hvilke ambitioner og pejlemærker en langsigtet kulturpolitisk vision bør rumme.  

De repræsenterer to forskellige dele af kulturlivet, men samtalen kredsede blandt andet om et fælles behov for rammer, der giver plads til at udvikle, investere og skabe. Signe Lopdrup fremhævede at kulturen også bliver til i samspil med andre sektorer, mens Steffen Kragh understregede, at de vigtige danske historier skal fortælles af os selv.  

Birgitte Bergman (K), Charlotte Broman Mølbæk (SF), Susie Jessen (DD), Sophie Hæstorp Andersen (S) og Frida Bruun (M).  

Dagen blev rundet af med en kulturpolitisk debat med Det Konservative Folkepartis Birgitte Bergman, SFs Charlotte Broman Mølbæk, Moderaternes Frida Vyff Bruun, Socialdemokratiets Sophie Hæstorp Andersen og Danmarksdemokraternes Susie Jessen.  

Her blev der taget fat på visionerne for kulturen og den kulturpolitiske indsats i det kommende folketingsår. Der blev også plads til at drøfte AI, ny teknologi og de kommende medieforhandlinger. 

Efter programmet fortsatte samtalerne over bobler og netværk og dermed blev der sat punktum for endnu en markering af Folketingets åbning med kulturen og de kreative erhverv på agendaen. 

I Dansk Erhverv glæder vi os til at bygge videre på dialogen og arbejde for, at kulturen og de kreative erhverv får en tydelig plads på den politiske dagsorden i det kommende folketingsår.

Læs også

Nyhed

Museer og dyreparker er danskernes foretrukne oplevelser i efterårsferien

Knap halvdelen af danskerne regner igen med at holde efterårsferien i Danmark. Ferien vil især blive brugt til at besøge zoologiske tilbud, museer og udstillingssteder. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra Dansk Erhverv, der har spurgt til danskernes ferieplaner i efterårsferien.

Tæt på: Aarhus får nyt kulturikon

I juni kulminerede mere end ti års arbejde, da ARoS klippede snoren til sin museumsudvidelse, som blandt andet indeholder kunstværket ’As Seen Beow – The Dome’ af James Turrell. Værket er blandt de mest ambitiøse projekter i museets historie og forventes at tiltrække op mod 100.000 flere gæster til ARoS årligt.

Kontakt

Turisme, Kultur & Oplevelse

Michael Folmer Wessman

Fagchef for kultur