Dansk Erhverv kræver markant opgør med administrative byrder
Dansk Erhverv Magasinet 01 | 2025: Mindre bøvl, mere vækst
Minimum 49 milliarder kroner og 90.000 årsværk. Så meget koster det danske virksomheder i lønomkostninger at overholde den tsunami af byrdefulde krav fra Danmark og EU, som hvert år skyller ind over danske virksomheder.
Og byrderne er vokset støt over mange år. Det viser en ny analyse fra Dansk Erhverv. Her svarer knap ni ud af ti, at de har oplevet en stigning i mængden af regulering inden for de seneste tre år. Når vi taler med vores medlemmer, er det da også især regler og byrder, der fylder.
Det er vi nødt til at tage alvorligt. For mængden af regler og byrder har store, negative konsekvenser for danske virksomheders konkurrenceevne. Derfor præsenterer Dansk Erhverv nu et udspil med fem indsatsområder og 111 oprydnings- og forenklingsforslag. Det vender vi tilbage til.
Globalt konkurrencepres
Det er helt afgørende, at vi får skruet ned for regelmaskinen. For når danske virksomheder begraves i administrative byrder, medfører det unødvendige processer, høje omkostninger og binder hænder og hoveder.
I stedet for at håndtere bunkevis af byrder, kunne virksomhederne have brugt ressourcer på kerneforretningen og vækstfremmende tiltag som innovation, teknologiudvikling eller grøn omstilling.
Og mens de danske virksomheder presses af stigende reguleringskrav og rapporteringsbyrder, ruller lande som USA og Kina den røde løber ud for deres erhvervsliv gennem statsstøtte og protektionistiske tiltag. Det betyder, at danske og europæiske virksomheder sakker bagud i den globale konkurrence, og dét sætter en tyk streg under, at der er brug for politisk handling.
Vores konkrete forslag
Dansk Erhverv har gentagne gange foreslået en reduktion af byrderne på 25 procent. Det holder vi fast i. Gennem fem indsatsområder og 111 oprydnings- og forenklingsforslag præsenterer vi vores bidrag til, hvor arbejdet med at minimere mængden af byrder med fordel kan begynde. Vores udspil er således ikke udtømmende, men et første vigtigt skridt mod mindre bøvl og mere vækst.
Med udspillet kommer vi blandt andet med en række principper for, hvordan vi får en mindre byrdefuld kontrol og tilsyn, får kortere sagsbehandlingstider samt gør det nemmere for virksomheder at rapportere og dokumentere deres indsatser.
Samtidig foreslår vi at udskyde og forenkle byrder i forbindelse med CSRD. For især CSRD er blandt de byrder, der tynger virksomhederne. Derfor glæder vi os over regeringens nylige udmelding om at ville lette mængden af CSRD-krav og udskyde implementeringen. På samme måde glæder det os, at erhvervsministeren har meldt ud, at han vil gøre det til en central prioritet under Danmarks EU-formandskab at rydde op i byrderne.
Dansk Erhvervs udspil skal sikre, at vi får et opgør med administrative byrder. Og der er brug for et markant opgør. For hvis ikke EU handler nu, risikerer Danmark og Europa at blive efterladt på perronen, mens USA og Kina overhaler os med 130 kilometer i timen. Det må ikke ske.
Derfor er det vigtigt, at vi får lavet en hovedrengøring i dansk og europæisk lovgivning. At vi får skabt mere klare og enkle regler for at frigøre ressourcer, sikre virksomhedernes konkurrenceevne og styrke dansk og europæisk erhvervsliv.
Bedre kort på hånden
Dansk Erhvervs analyse viser med al tydelighed, at byrdevægten tynger danske virksomheder i en alt for stor grad.
På samme måde har Mario Draghi med sin rapport om EU’s konkurrenceevne fra 2024 slået fast, at den europæiske konkurrenceevne er under pres, og at der er behov for massiv handling.
Hos Dansk Erhverv er vi derfor ikke i tvivl. Det er bydende nødvendigt, at vi gør det mere attraktivt at drive og udvikle virksomheder i Danmark.
Vi skal sikre, at virksomhederne bruger tiden på at udvikle deres forretning i stedet for at tynge dem med byrder. Samtidig skal vi sørge for, at danske virksomheder får langt bedre kort på hånden i den globale konkurrence.
Det er vores budskab i dag, og det er vores budskab, når Danmark overtager EU-formandskabet den 1. juli – den største udenrigspolitiske opgave for Danmark i dette årti.
Danmark skal sætte sig i spidsen for at sikre, at byrder bliver rullet tilbage, og at der ikke kommer nye til. Og Dansk Erhvervs konkrete forslag er der ikke copyright på. De må meget gerne bruges, så vi kan skabe mindre bøvl og mere vækst.
Dansk Erhvervs udspil: Mindre bøvl – mere vækst
Dansk Erhverv kræver et markant opgør med administrative byrder for at styrke erhvervslivet og sikre Danmarks velstand og velfærd. Vi foreslår et reduktionsmål på 25 procent. For at komme i mål med det præsenterer vi nu fem indsatsområder og 111 konkrete forslag til oprydning og forenkling for at lette byrderne for virksomhederne. Her er et udpluk af Dansk Erhvervs indsatsområder og oprydnings- og forenklingsforslag.
Dansk Erhvervs fem indsatsområder:
Det skal være let at navigere i kontrol og tilsyn
Flere virksomheder oplever, at der er sket en stigning i kontrol og tilsyn, og at processen omkring kontrol og tilsyn er præget af uklare regler samt manglende vejledning og koordinering fra myndighederne. Derfor bør kontrol og tilsyn i højere grad målrettes virksomheder med lav regelefterlevelse og gøres mere risikobaseret.
Det skal være nemt at rapportere og dokumentere
Størstedelen af dansk erhvervsliv består af SMV’er, som ofte ikke har de nødvendige ressourcer til at håndtere komplekse og administrativt tunge krav. Desværre forventer danske virksomheder øgede udfordringer med rapportering og dokumentation. Derfor bør Danmark som udgangspunkt ikke være det første land i EU til at implementere ny lovgivning. Dertil bør implementering af EU-lovgivning følge princippet om minimumsimplementering.
Det skal være slut med lange sagsbehandlingstider
Lange sagsbehandlingstider er en stor administrativ byrde for danske virksomheder. Sagsbehandlingstider er ofte et resultat af omskiftelige og komplicerede regler og dokumentationskrav. Derfor er der et behov for enkle og gennemsigtige processer hos myndighederne – både på europæisk og nationalt niveau.
Det skal være simpelt at håndtere skatter og afgifter
Et komplekst skattesystem er ikke blot besværligt og bøvlet for virksomhederne – det beskæftiger også flere medarbejdere, som er ansat til udelukkende at administrere afgifterne. Derfor er der behov for, at skattesystemet forenkles med brede baser og ensartede satser, der reducerer kompleksiteten og sikrer mere fair konkurrencevilkår.
Fremtidens lovgivning skal være erhvervsvenlig
For at sikre, at Danmark forbliver et attraktivt sted at drive virksomhed, er der behov for en grundlæggende ny tilgang til, hvordan vi skaber og administrerer lovgivning. Der er behov for en national og europæisk indsats. Vi skal både sanere i de nuværende regler og indrette systemet bedre, så vi ikke står i samme situation igen om ti år. Derfor har vi udviklet 15 principper for, hvordan vi sikrer, at lovgivningen har øje for de rette balancer.
111 oprydnings- og forenklingsforslag – for eksempel:
- Tilbagerul arbejdstidsregistreringen.
- Afskaf emballageafgiften.
- Udskyd og reducer datapunkter ifm. CSRD.
Du kan læse hele Dansk Erhvervs udspil ’Mindre bøvl – mere vækst’ ved at klikke her
Mindre bøvl - mere vækst: Sådan rammer regler og byrder danske virksomheder

Champagnekassen om emballageafgift: ”Den er kompliceret, uoverskuelig og alt, alt for dyr”
Dinna og Michael Arbo har brugt timevis på at forstå emballageafgiften og investeret massivt i nye systemer til at håndtere den. Nu bliver de også omfattet af udvidet producentsansvar for emballage. Derfor kommer de med et opråb til politikerne: Gør producentansvaret nemmere og billigere at håndtere.

Ismageriets indehaver: Forældet isafgift er umulig at administrere
Kim Simonsen fra Ismageriet kæmper med en afgiftsordning, der ikke passer til moderne isproduktion. Resultatet er, at virksomheden dagligt betaler en afgift, de formentlig ikke burde betale fuldt ud.

Vinfirma drukner i bøvlet afgift på bobler: Nu kommer direktør med klar opfordring til politikerne
Hos Phillipson Wine bruger de store summer og masser af tid på at håndtere en særlig tillægsafgift på mousserende vin – en afgift, som hverken giver mening for sundhed, miljø eller forbrugere. Direktør Jens Christian Milo efterlyser politisk handling: Fjern afgifter, der ikke kan forklares eller forsvares.

Bagermester om chokoladeafgift: ”Den er ikke bare gakket – den er tåbelig!”
John Jønsson har haft sit eget bageri gennem 25 år, men han har stadig svært ved at gennemskue reglerne omkring den over 100 år gamle chokoladeafgift. Nu opfordrer han til at fjerne eller forsimple den.

Frellsen-direktør om kaffeafgiften: ”Den tjener ikke længere noget tydeligt formål”
Frellsen bruger hvert år millioner på meningsløse afgifter og massevis af arbejdstimer på at administrere dem – kaffeafgiften er bare ét eksempel. Et historisk levn uden logisk begrundelse, som belaster både virksomheder og forbrugere unødigt. Det mener direktør Peter Frellsen.

Peter Beier: Sænk eller fjern chokoladeafgiften
I 40 år har Peter Beier lavet chokolade. Men han ønsker ikke, at hans sønner skal overtage forretningen. Hvorfor? Fordi branchen er blevet så hårdt afgiftsbelagt, at han ikke ønsker, at hans sønner går samme vej.

Månedens byrde-buster er beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen
Månedens byrde-buster er beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen. Regeringen har sammen med LA, K, DF og RV indgået en bred aftale om det, der med rette kaldes Danmarkshistoriens største forenkling af beskæftigelsessystemet. Det er en kæmpe afbureaukratiseringsøvelse, hvor der bliver ryddet op i proceskrav og antallet af administrative ansatte reduceres betydeligt.

Bo Friborg havde udsigt til en bøde på 50.000 kroner for to manglende energi-klistermærker: ”Jeg savner vejledning frem for bøder”
Ejer af El-Salg Tørring TV og Hvidevarecenter Bo Friborg risikerede en bøde på 50.000 kroner, da to fjernsyn i hans butik manglede energimærker. Bøden blev med hjælp fra Dansk Erhverv nedsat, men Bo Friborg og Dansk Erhverv kritiserer forløbet og efterlyser vejledning frem for straf fra myndighederne.

Månedens ByrdeBuster-kop går til fødevareminister Jacob Jensen
I Dansk Erhverv vil vi gerne hylde de personer, der tager kampen op mod bøvlede og byrdefulde regler. Derfor uddeler vores chef for regelforenkling, Freja Brandhøj, hver måned ByrdeBuster-koppen til en person, der har gjort en ekstraordinær indsats for at stoppe regeltsunamien. Første kop går til fødevareminister Jacob Jensen.

Ostebørsen: Fødevaretilsyn er helt ude af kontrol
På halvandet år har Ostebørsen haft 14 tilsyn og kontrolbesøg. Men Fødevarestyrelsen har aldrig fundet fejl, som har med fødevaresikkerhed, hygiejne eller fødevarekvalitet at gøre. Nu opfordrer direktøren til, at myndighederne laver mere ensartede rammer for tilsynene.

Koncernchef i Dagrofa: Det er tid til et byrdestop
Tomas Pietrangeli har gjort regler og byrder til sin mærkesag. For som topchef for Dagrofa er han dybt bekymret over, at administrative byrder svækker dels fødevarekoncernens, men også Danmarks konkurrenceevne. Nu opfordrer han til at skrue ned for regelmaskinen.

Hoteldirektør med klar opfordring: Afskaf kontantpligten
Arthur Hotels bruger 60.000 kroner om året på at tage imod kontanter, de helst var helt fri for. Det frustrerer hoteldirektør Kirsten Brøchner, som hellere ville bruge pengene på at udvikle forretningen. Derfor opfordrer hun nu til, at kontantpligten bliver afskaffet.

Galleriejer: Vi drukner i regler, der ikke gør en reel forskel
Regler og byrder dræner de danske gallerier. Sådan lyder det fra galleriejer Nils Stærk, som har brugt hundredvis af timer på at leve op til hvidvaskreglerne.

Coop-chef: ”Afskaf emballageafgiften – har stort set identisk formål som det udvidede producentansvar”
Fra 2025 skal danske virksomheder navigere i nye krav som følge af engangsplastdirektivet og et udvidet procentansvar på emballage. Men ifølge emballagechef hos Coop Thomas Roland har dele af producentansvaret samme formål som den eksisterende emballageafgift. Derfor har han et ønske til politikerne: Slå dem sammen.

Direktør ønsker EU-regler om tidsregistrering tilbagerullet: ”De bringer nul værdi for os"
Reglerne om arbejdstidsregistrering bør tilbagerulles. Det mener adm. direktør i Indeks Retail, Marianne Lyngby Pedersen. For reglerne er endnu en administrativ byrde, som tager tid fra medarbejdernes kerneopgaver.

Temu og Wish oversvømmer markedet: Danske legetøjsfirmaer presses af ulige regler
Som legetøjsvirksomhed skal Legeakademiet overholde strenge regler og krav fra EU, mens kinesiske giganter som Temu og Wish vælter ind over grænsen med billigt og potentielt skadeligt legetøj. I yderste konsekvens risikerer Legeakademiet at måtte dreje nøglen om.

EU bremser Lines revolution
… for særlig mærkningsordning fra EU forsinker hende i at komme ud over rampen. Nu kalder hun på en fast track-ordning på maksimalt tre måneder, så hun kan komme i gang med at sælge sit produkt.

Kort fortalt: Disse regler tynger erhvervslivet
Danske virksomheder svømmer i love, krav og direktiver, som tvinger dem til at bruge tid på administrationen frem for på at drive forretning. Vi har givet ordet til virksomheder, som blandt andet peger på arbejdstidsregistrering og emballageafgiften som nogle af de regler og byrder, der fylder mest.

“Vi rapporterer for EU’s skyld, ikke vores egen“
Det har kostet Collectia en helt ny administrativ compliance-afdeling at leve op til nye regler for kreditservicevirksomheder. En omkostning, som ikke er værdiskabende for inkassofirmaet, lyder det fra salgsdirektør Jesper Winther