Spring til indhold

Trump, told og trusler: Hvad er op og ned i de mange udmeldinger?

I sin første måned som præsident har Trump igen og igen skruet op for retorikken, når det gælder told. Han har indført 25 procent told på alle varer fra Mexico og Canada og hævet tolden på kinesiske varer fra 10 procent til 20 procent. EU må også leve med, at højere told synes at være et kernelement i Trumps økonomiske politik. Her ser vi nærmere på, hvad der er op og ned i de mange udmeldinger og dykker dybere ned i den økonomiske filosofi, der ligger bag, for at forstå, hvorfor præsidenten er så forelsket i told.

Dansk Erhverv Magasinet 01 | 2025

Analyse af: Søren Friis Larsen, Dansk Erhvervs landechef i USA

25 procent told på alle varer fra Mexico og Canada, 20 procent told på kinesiske varer og trusler om told på varer fra EU. Siden sin tiltrædelse har Donald Trump anvendt toldsatser og handelsbarrierer som et kerneelement i sin økonomiske politik. Med en erklæret målsætning om at styrke amerikansk industri, reducere handelsunderskud og bekæmpe det, han har kaldt "uretfærdig handel", har han iværksat eller bebudet en række omfattende toldforhøjelser rettet mod både allierede og rivaliserende økonomier.

Og ja, han har også brugt told som et værktøj til at sikre andre indrømmelser, blandt andet i forhold til grænsesikkerhed. Det skaber økonomisk usikkerhed for virksomheder og forbrugere, frygt for en eskalerende handelskrig på et tidspunkt, hvor vi i Danmark og Europa gerne så at vi i stedet rykker tættere sammen om at løse fælles problemer fra sikkerhed til klima, og det risikerer ifl. Iagttagere at underminere eksisterende internationale spilleregler og tilliden til USA som aftalepartner.

Trump leger med ilden, når han hele tiden ændrer kurs og signaler, og det er i sig selv ødelæggende for den internationale orden, at USA tilsidesætter gældende aftaler og det eksisterende toldsystem.”

Med andre ord bekymrende nyt – ikke mindst for en åben, integreret og avanceret økonomi som den danske. USA er vores vigtigste eksportmarked – men en handelskrig vil også skade de virksomheder, der har import fra USA, og de mange danske selskaber, der er etableret i USA, men samtidig er del af en international forsyningskæde. Også for dem bliver det dyrere og mindre produktivt.

Det er vigtigt at understrege, at Trump endnu ikke har fastslået, at USA vil lægge told på europæiske varer. Det er fortsat kun en trussel, og vi kender endnu ikke den præcise udformning, udstrækning eller timing. Trumps udmeldinger kan også være et forhandlingsudspil til EU. Vi opfordrer derfor fortsat til, at danske virksomheder slår koldt vand i blodet.

I Dansk Erhverv følger vi situationen nøje, og vi er i tæt dialog med regeringen, myndighederne og EU. Hvis USA indfører told på europæiske varer, forventer vi, at EU vil give et fælles, konsekvent og proportionalt modsvar. Europæisk sammenhold er afgørende, og derudover skal vi insistere på at blive ved med at præsentere løsninger.

Krystalkuglen er tåget
Trump har sendt en bølge af forskellige signaler om timing, omfang og den nærmere indretning af USA’s handelspolitik. Derfor er uforudsigelighed og uigennemsigtighed desværre et grundvilkår for virksomheder, der søger at navigere i forhold til politikken. Det synes at være en bevidst strategi fra Trump at spille på omverdenens frygt for hvad der muligvis kan ske – dermed håber han at opnå forhandlingsmæssige indrømmelser uden at skulle udløse det væsentlige selvdestruktive element, som told i sagens natur indebærer.

Ulempen er selvfølgelig, at usikkerheden i sig selv har en pris. Det er ikke gratis at have ekstra lagerbeholdning, udarbejde alternative planer, eller sætte investeringsbeslutninger på midlertidigt hold. Også i USA reagerer markedet negativt på usikkerheden.

Opportunisme eller ideologi?
Det er meget svært at spå om, hvad der præcis kommer til at ske, når og hvis Trump gør alvor af sine trusler – og hvilket modsvar der så vil komme fra USA's handelspartnere, herunder fra EU. Hvorfor er Trump i det hele taget så forelsket i told som instrument? En dybere forståelse af dét spørgsmål kan måske give en indikation af, hvordan udviklingen kan blive på lidt længere sigt.

Der er den overfladiske eller taktiske forklaring, der handler om, at Trump har store frihedsgrader, når det gælder told: Han skal ikke vente på ny lovgivning i Kongressen, har stor fleksibilitet, der tillader ham at forhandle bilateralt, og USA er i en stærk forhandlingsposition, især over for Canada og Mexico, som er meget afhængig af eksport til USA. Det er den opportunistiske forklaring – Trump gør det fordi han kan slippe afsted med det.

Men lad os prøve at tage et spadestik dybere og se på, hvordan told som instrument egentlig passer ind i Trumps overordnede økonomiske politik. Hvad er det, han vil opnå med denne økonomiske nationalisme? Trumps økonomiske politik har fire ben: Øge produktionen af olie og gas, stimulere væksten (blandt andet ved at sænke skatterne), effektivisere den offentlige sektor – og sikre ”fair handel”.

Trumps handelspolitik risikerer at udløse en eskalerende handelskrig, der alvorligt indskrænker den frie handel. Det vil ramme amerikanske og danske virksomheder og forbrugere negativt.”

Told skal løse tre problemer

Øgede toldsatser er et centralt element i at opnå en mere fair handel, og der er især tre udfordringer, som Trump og hans økonomiske team stiller skarpt på:

  1. Kina er en økonomisk og sikkerhedspolitik rival – tag ikke fejl af, at Trump er startet med sine naboer og allierede. Den virkelige udfordring er Kina. USA føler sig truet af Kina som økonomisk stormagt, og Trumps administration er meget optaget af, hvordan USA kan spænde ben for Kina.

    Et af de krav, USA har til Mexico, er for eksempel at Mexico også skal indføre told overfor Kina. Udfordringen er, at Kina er mindre afhængig af eksport til USA, og det kan betyde, at restriktioner og toldsatser overfor kinesiske varer vil vise sig at være mere længerevarende. Hvis man vil have en dybere forståelse for den anti-kinesiske tænkning, så anbefaler jeg at læse Peter Navarros oplæg til USA's handelspolitik i det massive idekatalog, som blev udarbejdet under ”Project 2025”.

  2. Det handler om balance – der er to store ubalancer i amerikansk økonomi: underskud på handelsbalancen og på statsbudgettet – og de hænger sammen. Når USA forbruger løs af udenlandske varer, så kan omverdenen bruge overskuddet på at købe op i USA; Virksomheder, jord, statsobligationer osv.

    Man er simpelthen bekymret for at amerikanerne nok får billige varer på kort sigt, men samtidig sælge ud af de aktiver, der skal skabe vækst på lang sigt. At balancere statsbudgettet kræver langt mere politisk kapital og tid, og derfor starter Trump med handelsbalancen.

    Den tidligere handelsambassadør Robert Lighthizer er en god kilde, hvis man vil forstå Trumps handelspolitik på dette punkt – enten hans bog ”No Trade is Free” eller hans seneste indlæg i New York Times 10. februar.

  3. Make Manufacturing Great Again – for Trump handler det også om en fortælling om de glemte amerikanere. Dem som har mistet deres job på grund af konkurrencen udefra. Han fokuserer sådan set på de samme industrijobs, som også Biden havde kig på – han var bare mere til gulerødder og grønne investeringer, Trumps temperament er til told og stokkemetoder.

    Ved at beskytte hæderkronede indenlandske erhverv håber Trump at levere til det vælgerbagland, han i stigende grad lykkedes med at tiltrække til Republikanerne. Det er også centralt hos vicepræsident Vance at genoprette amerikansk stolthed og den selvrespekt, der kommer af at man kan forsørge sig selv og sine.

    Den unge, fremadstormende økonom Oren Cass og hans flittige pen er et anbefalesværdigt bud, hvis man vil forstå den arbejderisme, der i dag også er en del af den Republikanske platform. Ser man Trumps politik som mere end blot globale bøllemetoder, men som en sammenhængende økonomisk tænkning, så bliver den lidt mere forudsigelig.

    Det er sandsynligt, at der stadig vil være et stærkt fokus på at straffe Kina, uanset hvad der måtte blive givet af indrømmelser. Der skal leveres noget med stærk symbolværdi til vælgerne, herunder også fagbevægelsen, som Trump har omfavnet på helt anderledes vis end mange Republikanske forgængere, og tilbagevendende fokus vil især være på de områder og de lande, hvor USA's handelsunderskud er størst.

Det mener Dansk Erhverv

Trumps handelspolitik risikerer at udløse en eskalerende handelskrig, der alvorligt indskrænker den frie handel. Det vil ramme amerikanske og danske virksomheder og forbrugere negativt og naturligvis ikke mindst få betydning for en lille, åben og integreret økonomi som den danske. Told gør varer dyrere, virksomheder mindre produktive, og uforudsigeligheden i sig selv er skadelig for erhvervslivets mulighed for at planlægge og træffe langsigtede investeringsbeslutninger.

Amerika har brugt de seneste mange årtier på at fremelske en global, liberal og regelbaseret verdensøkonomi med USA som omdrejningspunkt. Det har styrket USA både sikkerhedspolitisk, ideologisk og økonomisk – og det risikerer man nu at sætte over styr. Denne globalisering har sammen med den teknologiske udvikling ændret amerikansk økonomi. Forsyningskæder i mange industrier er blevet langt mere komplekse og internationale. Det er ikke usædvanligt, at et produkt krydser grænsen flere gange inden det er færdigproduceret og når slutbrugeren. Mange virksomheder er langt mere integrerede end før globaliseringen, og dermed bliver told også mere ødelæggende, uhensigtsmæssigt og utidssvarende.

Told er det forkerte redskab og en dårlig tidsmaskine i forhold til at bringe USA tilbage til industrialderens storhedstid med mange beskæftigede i fremstillingssektoren. De jobs kommer ikke igen – og hvis de gør på grund af protektionistiske tiltag, så er det midlertidigt og på bekostning af jobs andre steder i økonomien. Told på stål gavner måske nogle få jobs i stålindustrien, men alle de brancher, der bruger stål i produktionen, de kommer til at miste tilsvarende eller flere jobs. Alt imens forbrugerne ender med en større regning.

  • 1. februar

    Trump annoncerer officielt 25 pct. på al import fra Mexico og Canada og 10 pct. på import fra Kina med virkning fra 4. februar.

  • 3. februar

    Lige før tolden på Mexico og Canada træder i kraft annoncerer Trump, at tolden er sat på pause i en måned, da USA har fået en række indrømmelser fra Mexico og Canada. Han truer samtidig med snarlig told på varer fra EU.

  • 4. februar

    USA indfører 10 pct. importtold på alle kinesiske varer og suspenderer desuden den såkaldte de minimis-aftale, der undtager varer under $800 fra told.

  • 7. februar

    USA ophæver suspensionen af de minimis-aftalen, så der igen kan sendes mindre pakker fra Kina til US.

  • 10. februar

    USA indfører 25 pct. told på stål og aluminium – en skærpelse af de initiativer, Trump tog under sin første periode.

  • 13. februar

    Trump annoncerer et nyt ”gensidighedsprincip” for USA’s handelspolitik: USA skal hæve toldsatser og vilkår i øvrigt, så de matcher de vilkår, USA har hos sine handelspartnere. Forslaget fokuserer både på told, men også tekniske handelshindringer, og forskelle i moms og valutakurser. Embedsapparatet har frist til 1. april for at give Trump et overblik over eksisterende skævheder.

  • 14. februar

    Trump annoncerer, at han fra 2. april forventer at indføre told på udenlandske biler. Han indikerer ikke hvor meget, eller om det gælder alle lande.

  • 18. februar

    Trump nævner også medicin og computerchips som et område, USA kan lægge op til 25 pct. told på.

  • 21. februar

    Trump beder sine embedsfolk undersøge hvilke lande, der opkræver digitale skatter på amerikanske teknologivirksomheder og kæder dette sammen mulig straftold.

  • 26. februar

    Trump udtaler, at EU blev dannet ”to screw the United States” og siger, han snart vil lægge 25 pct. told på importerede biler.

  • 27. februar

    Trump siger, han forventer at tariffer på 25 pct. overfor Mexico og Canada, der blev sat på pause 3. januar, vil træde i kraft 4. marts.

  • 3. marts

    Trump hæver tolden på alle varer fra Kina til 20 pct. Han annoncerer samtidig, at USA – trods indrømmelser fra begge – alligevel vil indføre 25 pct. told på alle varer fra Mexico og Canada.

Både Mexico, Canada og EU har bebudet, at man er klar til at svare igen med tilsvarende gengældelsesforanstaltninger, men hvilke foranstaltninger er ikke nærmere defineret på nuværende tidspunkt.

Brug Dansk Erhverv i USA

Har din virksomhed spørgsmål om USA? Dansk Erhvervs eksperter sidder klar til at vejlede og rådgive

EU & Internationalt

Søren Friis Larsen

Landechef, USA

EU & Internationalt

Michael Bremerskov Jensen

Fagchef for Global Markedsudvikling

Flere artikler om USA

Nyhed

Aftalen mellem EU og USA giver foreløbig mere ro og sikkerhed for danske eksportører

Torsdag blev den nyligt indgåede rammeaftale for told på europæisk eksport til USA præsenteret. Aftalen er ikke god, men bedre end ingen aftale og giver foreløbig mere ro og sikkerhed. Stort set alle varegrupper, inklusive biler og lægemidler, bliver pålagt told på 15 procent i USA.

Nyhed

PostNord sætter midlertidigt stop for mindre forsendelser til USA: Det kan du gøre nu

USA har fjernet en særlig undtagelse i toldreglerne, og det får nu PostNord til at bremse forsendelsen af varer med en værdi på under 800 dollars. Dansk Erhverv opfordrer til, at påvirkede virksomheder øger kundeinformation.

Nyhed

Kommentar: Eksporten til USA holder skindet på næsen

Der er ikke tegn på at handelsstridighederne med USA har sendt den danske eksport i bakgear. Men vi må nok erkende at eksportvæksten til USA er aftaget i starten af året.

Nyhed

USA fjerner toldfritagelsen for varer under 800 dollars fra den 29. august 2025

USA har officielt fjernet den hidtidige toldgrænse på $800 for kommercielle forsendelser. Beslutningen markerer en væsentlig ændring i toldbehandlingen for alle varer, uanset oprindelse og forsendelsesmetode. Se her, hvad det betyder for dig.

Nyhed

Ny handelsaftale mellem EU og USA: Her er hovedpunkterne indtil videre

Efter måneders forhandlinger er EU og USA nået til enighed om en ny rammeaftale for handel. Aftalen indeholder flere nøglepunkter, der vil påvirke virksomheder på begge sider af Atlanten. Her er nogle af dem

Nyhed

Dansk Erhverv: Alle er tabere med ny toldaftale med Trump

En ny handelsaftale mellem EU og USA vil indebære told på 15 pct. på europæisk vareeksport til USA. Hele verden taber på aftalen med Trump, lyder det fra Dansk Erhverv-topchef Brian Mikkelsen.

Analyse: Fortsat usikkerhed om politik og økonomi i Trumps USA

100+ dage med bølgegang har lært os, at uforudsigelighed er det nye grundvilkår i amerikansk økonomi for tiden. Det vil formodentlig fortsætte, men midtvejsvalget kan trække noget af tempoet ud af Trumps hæsblæsende forandringsprojekt.

Nyhed

4 måneder med Trumps kamp mod DEI: Dét skal du være opmærksom på

Det er nu fire måneder siden, at præsident Trump satte gang i en offensiv mod DEI-programmer (Diversity, Equity & Inclusion) i USA. Lovgivningen er endnu ikke ændret, men det er fortsat vigtigt, at danske virksomheder med aktiviteter i USA holder sig orienteret. Få overblik over seneste nyt her.

Nyhed

Domstol underkender Trumps handelskrig

USA’s føderale Handelsdomstol vendte sent onsdag tommelfingeren nedad for en lang række af præsident Trumps toldforhøjelser. Afgørelsen er isoleret set positiv, men udviklingen skaber fornyet uklarhed og usikkerhed om USA’s handelspolitik, og de forhandlinger, som er indledt med EU og andre handelspartnere.

Nyhed

Se, om dine varekoder er på listen: Langt flere varer fra USA kan blive pålagt ekstra told af EU

Europa-Kommissionen har kraftigt udvidet listen over varer fra USA, der potentielt kan blive pålagt gengældelsestold af EU fra og med den 10. juli. Her kan du se listen over varekoder og gøre indsigelse, hvis du ønsker varekoder slettet fra listen. Dette skal ske til Europa-Kommissionen senest den 10. juni.

Nyhed

Store udsving i samhandlen med USA: Eksporten faldt med 25 procent i første kvartal

Den samlede eksport af varer og tjenester til USA er således faldet med svimlende 25 pct. fra fjerde kvartal 2024 til første kvartal 2025. Det et meget voldsomt fald over ét enkelt kvartal, der er uden fortilfælde i statistikkens historie.

Nyhed

Opdateret rejsevejledning ved indrejse til USA: Her er Dansk Erhvervs anbefalinger

Udenrigsministeriet har opdateret deres rejsevejledning for USA, som nu nævner, at amerikanske myndigheder i visse tilfælde kan undersøge indhold på ens elektroniske enheder ved indrejse. Derudover har Udenrigsministeriet ikke ændret på sikkerhedsniveauet, og de amerikanske regler for ESTA og visum er uændrede.

Nyhed

Danmark skal tiltrække forskere fra USA

Når Trump-regeringen fyrer forskere i hobetal, bør Danmark og EU stå til rådighed for at tilknytte amerikanske forskere inden for it, teknologi, naturvidenskab og sundhed.

Nyhed

Kommentar: Trumps handelskrig giver forbrugertilliden et yderligere knæk herhjemme

De nyeste tal fra Danmarks Statistik viser et markant fald i forbrugertilliden. Faldet viser med at al tydelighed, at Trumps handelskrig har trykket stemningen i bund hos de danske forbrugere.

Nyhed

Morten Langager: It’s all about Trump. It’s all about the economy

Tre dages møder med politikere, embedsmænd og eksperter i Washington har givet et indgående indblik i et USA præget af økonomisk uro og et politisk klima, hvor selvcensur breder sig – selv blandt landets ledende stemmer.

Nyhed

Er du i tvivl om toldsatserne til USA? Nyt værktøj giver dig overblikket

Et gratis digitalt værktøj fra Europa-Kommissionen giver dig overblik over toldsatserne på konkrete varer, der bliver eksporteret til USA. Find værktøjet og se, hvor du ellers kan få hjælp til at forstå reglerne her.

Nyhed

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

USA’s præsident, Donald Trump, har kaldt til kamp mod virksomheders DEI-programmer og kræver, at danske virksomheder overholder ny amerikansk lovgivning om mangfoldighed. Her er Dansk Erhvervs guide til, hvordan din virksomhed bør forholde sig.

Nyhed

Trumps toldhammer går uden om store dele af dansk eksport

Det Hvide Hus har offentliggjort en liste på 37 side med 1.039 varer, der bliver undtaget af USA’s nye og markant højere toldsatser. Det betyder ifølge nye beregninger fra Dansk Erhverv, at cirka 25 procent af den danske vareeksport undgår toldstigningen.

Nyhed

Q&A: Sådan bliver danske virksomheder ramt af USA’s nye toldsatser

USA’s nye toldsatser kan få vidtrækkende konsekvenser for danske virksomheder. Her giver Dansk Erhvervs eksperter svar på en række af de mest presserende spørgsmål, der har betydning for danske virksomheder med eksport og import til USA. Q&A’en bliver løbende opdateret.

Nyhed

Trumps toldplan varsler et nybrud – og alle er tabere

USA's præsident Donald Trump vil indføre forhøjede toldsatser på alle varer fra EU til USA. Hele verden taber på Trumps plan, lyder det fra Dansk Erhvervs topchef, Brian Mikkelsen: ”Nu handler det om europæisk sammenhold.”

Nyhed

Eksklusiv guide: Sådan kan en prisreguleringsklausul hjælpe dig, hvis tolden stiger

Ændringer i toldsatser kan have stor betydning for prissætningen af varer. Derfor er det afgørende, at virksomheder indarbejder en prisreguleringsklausul i deres salgs- og leveringsbetingelser for at beskytte sig mod uforudsete omkostningsstigninger. Det kan Dansk Erhverv hjælpe dig med.

Nyhed

Importerer din virksomhed varer fra USA? Vær opmærksom på straftold fra 1. april

Europa-Kommissionen planlægger at indføre straftold på amerikanske varer fra den 1. april. Her kan du se listen over varer og gøre indsigelse, hvis der er konkrete varer, du ønsker slettet fra listen.

Trump, told og trusler: Hvad er op og ned i de mange udmeldinger?

I sin første måned som præsident har Trump igen og igen skruet op for retorikken, når det gælder told. EU må leve med, at højere told synes at være et kernelement i Trumps økonomiske politik. Her ser vi nærmere på, hvad der er op og ned i de mange udmeldinger og dykker dybere ned i den økonomiske filosofi, der ligger bag, for at forstå, hvorfor præsidenten er så forelsket i told.

Nyhed

Toldkrisen mellem USA og EU eskaleres nok engang

Oven på indførelsen af en amerikansk told på 25 procent på importeret stål og aluminium, som trådte i kraft tidligt onsdag morgen, svarer EU nu igen. EU vil lægge told på varer fra USA for 26 milliarder euro. Ændringen i told på amerikanske varer bliver indført i næste måned

Nyhed

Trumps tale i nat: Langt kig i bakspejlet – ud af forruden stadig uklarhed

I et langt og grundigt kig i bakspejlet gjorde præsident Trump status for de første 43 dage af sin 2. periode. Der var mange ord om de igangsatte initiativer, men færre om, hvad vi har i vente fremadrettet. Desværre ingen tegn på lempelser i den voksende handelskrig, lyder det fra Dansk Erhverv.

Nyhed

Trumps toldpause er slut

Efter en måneds forhandlinger med Mexico og Canada annoncerer Trump nu, trods indrømmelser fra begge, at USA alligevel vil indføre 25 pct. told på alle varer fra Mexico og Canada – og desuden hæve tolden på kinesiske varer fra 10 pct. til 20 pct. med virkning fra 4. marts.

Nyhed

Trump erklærer kamp mod DEI: Her er tre dekreter, du skal være opmærksom på

Trump har indført en række ændringer med stor betydning for virksomheders HR-praksis, herunder især arbejde i forhold til ”diversity, equity and inclusion” (DEI) . Det kan få betydning for danske virksomheder.

Nyhed

Trump annoncerer øget told på varer fra Mexico, Canada og Kina

Lørdag underskrev USA’s præsident, Donald Trump, et præsidentielt dekret om at indføre told på varer fra Mexico, Canada og Kina.

Nyhed

Analyse: Trump 2.0 sætter Amerika Først

Trump version 2.0 er markant mere målrettet, langt bedre forberedt og har en langt klarere vision for, hvad han ønsker at opnå i sin anden periode. På dag ét har han slået USA ind på en ny kurs både indenrigspolitisk og udenrigspolitisk, der også kan få stor betydning – og nye muligheder – for danske erhvervsinteresser.

Nyhed

Flere olieboringer og mere fossil energi: Det ved vi om USA’s nye energipolitik

Med Trump i spidsen vil USA skrue op for olieproduktionen og sætte udvikling af nye havvindmølleparker på pause. Det er skidt for den globale klimakamp, men der vil stadig være et gigantisk behov for udvikling af vedvarende og billig energi – og netop her vil danske energivirksomheder kunne bidrage.

Nyhed

Kommentar: Eksporten til USA i rekord - danskejede fabrikker i USA trækker fremgangen

Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten isoleret set faldt med 1,3 pct. i november 2024. Tilbagegangen i november ændrer dog ikke ved, at eksporten samlet set er steget pænt over de seneste tre måneder.

Nyhed

Har din virksomhed spørgsmål om USA? Kontakt Dansk Erhvervs eksperter

Dansk Erhvervs eksperter sidder klar til at rådgive danske virksomheder på det amerikanske marked om told og andre amerikanske forhold. Kontakt os på mail eller telefon.

Nyhed

Spillepladen er endnu ukendt – men fortsat stærke muligheder for dansk erhvervsliv i USA

Mandag aften dansk tid blev Donald Trump indsat som USA’s 47. præsident. Indsættelsestalen berørte mulig straftold, dog uden at være konkret. Dansk Erhverv maner til ro og følger udviklingen tæt. Fortsat stærke muligheder for dansk erhvervsliv i USA.

Nyhed

Trump indsættes som præsident: Dét skal vi holde øje med

Mandag indsættes Donald Trump som præsident. Her er et overblik over, hvad danske virksomheder skal holde øje med i den første tid. Dansk Erhverv opfordrer til at slå koldt vand i blodet i forhold til told.

Nyhed

Kommentar: Eksporten til USA i rekord - danskejede fabrikker i USA trækker fremgangen

Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at eksporten isoleret set faldt med 1,3 pct. i november 2024. Tilbagegangen i november ændrer dog ikke ved, at eksporten samlet set er steget pænt over de seneste tre måneder.

Nyhed

Dansk Erhverv efter Trump-melding: Maner til ro i medierne, men følger situationen tæt

Dansk Erhverv opfordrer til at have is i maven efter Donald Trumps udmelding om at pålægge told på danske varer. Det er alt for tidligt at kaste sig ud i spekulationer på nuværende tidspunkt, lyder det fra direktør Morten Langager.

Analyse: Derfor kan en amerikansk toldmur ramme danske SMV’er hårdt

Dansk erhvervsliv skal forberede sig på mere protektionisme med Donald Trump som præsident i USA. Men en toldmur vil ikke ramme alle. Store virksomheder har en særlig styrkeposition i kraft af fysisk tilstedeværelse på det amerikanske marked, mens SMV’er vil blive hårdest ramt.

Læs alle artikler fra Dansk Erhverv Magasinet 01 | 2025

Brian Mikkelsen: Der er brug for handling, ikke et mirakel

Europa står i en skæbnestund. Væksten står stille, innovationen udebliver, og vores konkurrenceevne sidder fast i en sump af bøvl og papir. I øst rykker Putin frem, og i vest mobiliserer Trump til handelskrig. I Europa er vi ikke bare alene hjemme – vores hjem er samtidig ramt af vandskade, taget er utæt, og vinduerne er mørnede.

Trump, told og trusler: Hvad er op og ned i de mange udmeldinger?

I sin første måned som præsident har Trump igen og igen skruet op for retorikken, når det gælder told. EU må leve med, at højere told synes at være et kernelement i Trumps økonomiske politik. Her ser vi nærmere på, hvad der er op og ned i de mange udmeldinger og dykker dybere ned i den økonomiske filosofi, der ligger bag, for at forstå, hvorfor præsidenten er så forelsket i told.

Temu og Wish oversvømmer markedet: Danske legetøjsfirmaer presses af ulige regler

Som legetøjsvirksomhed skal Legeakademiet overholde strenge regler og krav fra EU, mens kinesiske giganter som Temu og Wish vælter ind over grænsen med billigt og potentielt skadeligt legetøj. I yderste konsekvens risikerer Legeakademiet at måtte dreje nøglen om.

“Vi rapporterer for EU’s skyld, ikke vores egen“

Det har kostet Collectia en helt ny administrativ compliance-afdeling at leve op til nye regler for kreditservicevirksomheder. En omkostning, som ikke er værdiskabende for inkassofirmaet, lyder det fra salgsdirektør Jesper Winther

Dansk Erhverv kræver markant opgør med administrative byrder

Hvert år pålægges danske virksomheder en tsunami af byrdefulde krav fra europæisk og national lovgivning. I 2024 kostede det virksomhederne 49 milliarder kroner i lønomkostninger. Dét kalder på handling. Derfor er Dansk Erhverv nu klar med et udspil med fem indsatsområder og 111 oprydnings- og forenklingsforslag, som skal vise vejen til, hvordan vi kan få mindre bøvl og mere vækst.

Koncernchef i Dagrofa: Det er tid til et byrdestop

Tomas Pietrangeli har gjort regler og byrder til sin mærkesag. For som topchef for Dagrofa er han dybt bekymret over, at administrative byrder svækker dels fødevarekoncernens, men også Danmarks konkurrenceevne. Nu opfordrer han til at skrue ned for regelmaskinen.

Kort fortalt: Disse regler tynger erhvervslivet

Danske virksomheder svømmer i love, krav og direktiver, som tvinger dem til at bruge tid på administrationen frem for på at drive forretning. Vi har givet ordet til virksomheder, som blandt andet peger på arbejdstidsregistrering og emballageafgiften som nogle af de regler og byrder, der fylder mest.

EU bremser Lines revolution

… for særlig mærkningsordning fra EU forsinker hende i at komme ud over rampen. Nu kalder hun på en fast track-ordning på maksimalt tre måneder, så hun kan komme i gang med at sælge sit produkt.

Tæt på: Fra fængsel til oplevelsesvirksomhed

Et møde i en tidligere arrest. Teambuilding med rappelling ned ad en fængselsmur. En nat bag tremmer. Det er bare nogle af de oplevelser, man kan få sig som gæst hos det, der indtil i 2006 var Horsens Statsfængsel.

Bryd ud af de faste rammer: Derfor skaber unikke omgivelser nye ideer

Unikke omgivelser kan øge inspiration, motivation og skabe easy win for virksomheder, fortæller Ole Sorang, adm. direktør i mødeplanlægningsvirksomheden Optimeet. Hos oplevelsesvirksomheden Fængslet kan virksomheder holde firmaarrangementer i det tidligere Horsens Statsfængsel.

Løngennemsigtighed: Her er det vigtigste, du skal vide

De kommende regler om løngennemsigtighed, som træder i kraft i juni 2026, stiller en række nye krav til dig som arbejdsgiver. Her gennemgår vi de vigtigste regler.

Stærkt partnerskab giver ly i natten: Sådan samarbejder JYSK og Kirkens Korshær

Hver nat risikerer 6.000 hjemløse at skulle overnatte på gaden i Danmark. I Kirkens Korshærs varmestuer kan nogle af dem finde ly for natten, men begrænsede ressourcer gør det svært at give alle en varm nat. Derfor donerer Jysk soveposer og liggeunderlag til varmestuerne. Her får du fem gode råd til et stærkt samarbejde mellem NGO'er og private virksomheder.

Kontakt

EU & Internationalt

Søren Friis Larsen

Landechef, USA