Spring til indhold

Dansk Erhverv om ny EU-aftale: Vil forringe mulighederne for dansk og europæisk life science

11. december 2025

Dansk Erhverv anerkender et stort arbejde med ny europæisk pharmapakke, men ærgrer sig samtidig over, at man skader konkurrenceevnen for en afgørende life science-sektor og forringer rammevilkårene for forskning og innovation i Europa.

Billede af Brian Mikkelsen, administrerende direktør hos Dansk Erhverv
Dansk Erhverv roser det store arbejde bag den nye europæiske pharmapakke, men advarer samtidig om, at de endelige regler kan svække Europas konkurrenceevne og forringe rammevilkårene for forskning og innovation i den vitale life science-sektor.

Efter årelange forhandlinger er EU-Kommissionen, Europa-Parlamentet og Rådet blevet enige om en europæisk pharmapakke.

Pharmapakken, der er forhandlet på plads under det danske EU-formandskab, har til hensigt at øge gøre den europæiske phamasektor mere konkurrencedygtig og øge europæiske patienters adgang til medicin.

”Det danske EU-formandskab har gjort et imponerende stykke arbejde med at lande en aftale om revisionen af EU’s lægemiddellovgivning. Det er en kompleks pakke, og vi anerkender den store indsats, der er lagt i at få parterne til enighed,” siger Brian Mikkelsen, adm. direktør i Dansk Erhverv.

Trods det store arbejde ærgrer man sig i Dansk Erhverv over manglende ambitioner i den endelige aftale, hvilket i realiteten medfører forringede rammevilkår for den europæiske sektor ved at pålægge den yderligere regler og byrder.

“Vi er dybt ærgerlige og forundrede over, at man fra EU’s side vælger at forringe rammevilkårene for innovation og produktion i Europa, som er realiteten af de endelige forhandlinger. Det harmonerer meget dårligt med EU’s erklærede mål om regelforenkling og styrket konkurrenceevne,” siger Brian Mikkelsen:

“Life science-sektoren er udpeget som strategisk vigtig for EU’s autonomi og forsyningssikkerhed. EU-Kommissionen har endda lanceret en Life Sciences Strategy for at styrke rammevilkårene. At man nu med revisionen lægger ekstra byrder og kompleksitet på sektoren, er for os helt uforståeligt – et kæmpe paradoks.”

Europa er i forvejen udfordret på sin konkurrenceevne i et internationalt perspektiv, og derfor frygter man i Dansk Erhverv, at aftalen om en phamapakke vil forringe mulighederne for forskning og innovation for en vigtig life science-sektor.

“Vi frygter, at de nye regler vil gøre det mindre attraktivt at investere i forskning og produktion i Europa. Det er et skridt i den helt forkerte retning, hvis vi vil fastholde innovation og sikre patientadgang til nye behandlinger,” siger Brian Mikkelsen.

Andre læser også

Topchef advarer: Europa risikerer at tabe life science-kapløb uden investeringer i innovation

LEO Pharma-topchef Christophe Bourdon og Lifs koncernchef Ida Sofie Jensen advarer om, at Europa risikerer at miste life science-industrien til Kina og USA, hvis ikke man tør tage risici og investere i innovation. Den tysk-franske topchef mener, at EU bør kigge til Danmark for at finde opskriften på, hvordan man igen gør Europa til verdens førende region inden for life science.

Nyhed

Kronisk sygdom afskærer 89.000 danskere fra arbejdsmarkedet: Ny sundhedsalliance skal hjælpe borgere og virksomheder

Et presset sundhedsvæsen og rekordmange danskere med kronisk sygdom udfordrer danskernes livskvalitet og virksomhedernes adgang til arbejdskraft. For at løse udfordringen lancerer Dansk Erhverv i dag Sundhedsstyrken, der skal komme med konkrete forslag til, hvordan målrettede investeringer i sundhed kan styrke både livskvaliteten og arbejdskraften i Danmark.

Nyhed

EU-anbefalinger om pensioner kan give mere kapital til innovation og vækst

Europa drømmer om en reel opsparings- og investeringsunion. Derfor går EU nu efter at modernisere pensionsområdet og få flere med i ordninger. Ikke for systemets skyld – men for at frigøre den kapital, der kan drive Europas næste vækstryk. Potentialet er stort, hvis ambitionerne følges til dørs.

Kontakt