Spring til indhold

Stort tillykke til Danmarks nye regering og de 21 nyudnævnte ministre

03. juni 2026

Det er glædeligt, at Danmark efter historisk lange forhandlinger nu har en ny regering på plads, der kan tage fat på de mange udfordringer, Danmark står overfor. 

"I Dansk Erhverv er vi også glade for, at regeringen fra start har sat Danmarks konkurrencekraft i fokus," siger Dansk Erhvervs adm. direktør, Brian Mikkelsen. Foto: Mads Rydberg Larsen

Regeringen bliver mindre end den foregående, og i Dansk Erhverv håber vi, at den også bliver både ambitiøs og effektiv. Det har Danmark brug for.

"I Dansk Erhverv er vi også glade for, at regeringen fra start har sat Danmarks konkurrencekraft i fokus, og vi ser frem til, at både selskabsskatten og personskatterne lempes til gavn for danske virksomheders konkurrenceevne i en stadig hårdere international konkurrence. Derudover er det meget positivt, at regeringen sætter konkrete mål for både velstand og arbejdsudbud,” siger Brian Mikkelsen, adm. direktør i Dansk Erhverv.

I Dansk Erhverv vil vi gerne sige særligt velkommen til Martin Lidegaard, der i dag bliver udnævnt til ny erhvervs- og konkurrencekraftsminister.

"Som erhvervs- og konkurrencekraftsminister får Martin Lidegaard en helt afgørende og vigtig rolle i at føre den nye regerings ambitioner ud i livet. Det gælder ikke mindst de vigtige ambitioner om at få gennemført et reelt opgør med administrativt bøvl samt de mange regler og byrder, der hæmmer dansk virkelyst. Derfor er det også afgørende, at regeringen får tempo på, og at ministeren som noget af det første sætter sig i spidsen for at reducere mængden af bøvl og byrder,” siger Brian Mikkelsen.

I en tid med geopolitisk uro er det rigtigt at styrke erhvervslivets rammevilkår og Danmarks konkurrenceevne, så virksomhederne fortsat kan bidrage væsentligt til Danmarks velstand og velfærd.

"Den nye regering har på flere områder sat ambitiøse og rigtige mål. Nu gælder det om at omsætte de gode hensigter til politik til gavn for Danmark – det arbejde kommer Dansk Erhverv til at følge tæt. Vi glæder os til samarbejdet,” siger Brian Mikkelsen.

For yderligere information kontakt Dansk Erhvervs pressetelefon: 7022 8010

Sidste nyt fra Dansk Erhverv i din indbakke

Tilmeld nyhedsbrev

Når du tilmelder dig nyheder fra Dansk Erhverv, giver du samtykke til at modtage faglige og politiske nyheder og analyser, samt efter omstændighederne tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events, der i nogle tilfælde leveres af eller i samarbejde med vores partnere. Du vil også kunne modtage information om rabat på produkter og services i vores medlemsfordelsprogram.

Indtast dit fornavn
Indtast dit efternavn
Indtast en gyldig email

Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet. Læs mere om vores persondatapolitik her.