Nyt stærkt samarbejde skal styrke Danmarks beredskab og bringe virksomhederne i spil
Dansk erhvervsliv spiller en afgørende rolle i Danmarks beredskab. Derfor går Dansk Erhverv nu sammen med myndighederne og Dansk Industri om at skabe Erhvervslivets Samfundssikkerhedsorganisation, der skal sikre tæt koordinering mellem virksomheder og myndigheder - og gøre det lettere at bringe Virksomhedsberedskabet i spil, når Danmark har brug for dem.
Virksomhedsberedskabet og danske virksomheder spiller en afgørende rolle i samfundets beredskab.
Derfor går Dansk Erhverv nu sammen med Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab og Dansk Industri om at udvikle Erhvervslivets Samfundssikkerhedsorganisation.
Den nye organisation skal være et fast bindeled mellem virksomheder og myndigheder før, under og efter kriser. Den skal sikre bedre videndeling, hurtigere varsling og tættere koordinering.
Samtidig skal organisationen sikre, at Virksomhedsberedskabet bringes i spil – før, under og efter krisen rammer.
Fælles forståelse for truslerne
Dansk Erhverv har længe arbejdet for et tættere og mere formaliseret samarbejde mellem erhvervslivet og myndighederne om Danmarks beredskab.
For i en digital og tæt forbundet verden er der ingen vandtætte skotter. En krise i én sektor kan hurtigt sprede sig til andre og påvirke både virksomhedernes drift og samfundets kritiske funktioner.
Derfor har vi brug for en fælles forståelse af truslerne, klare kontaktveje og et samarbejde, der fungerer, før krisen rammer.
Det skal den nye organisation være med til at sikre.
Sådan skal den nye organisation styrke beredskabetOrganisationen får tre centrale opgaver:
|
Fra viden til handling
Erhvervslivets Samfundssikkerhedsorganisation og Virksomhedsberedskabet får forskellige, men tæt forbundne roller.
Den nye organisation skal være bindeleddet mellem erhvervslivet og myndighederne. Gennem den tætte kontakt til medlemsvirksomhederne ved Dansk Erhverv og Dansk Industri, hvilke udfordringer og behov der fylder i virksomhederne. Den viden skal nå frem til myndighederne, ligesom virksomhederne skal have relevant information den anden vej.
Når krisen rammer, er Virksomhedsberedskabet det udøvende organ, der kan bringe virksomhedernes kompetencer og ressourcer i spil.
Det understreger vicedirektør i Dansk Erhverv Jakob Ellemann-Jensen:
"Dansk erhvervsliv og Virksomhedsberedskabet spiller en afgørende rolle i samfundets samlede beredskab. Derfor går vi sammen med Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab og Dansk Industri ind i et samarbejde for at udvikle en permanent organisation, der skal sikre tættere samarbejde mellem myndighederne og Virksomhedsberedskabet og rettidig, gensidig videndeling mellem virksomheder og myndigheder. Vi ser gode muligheder i initiativet. Nu skal vi sammen finde de rammer, der får samarbejdet til at fungere i praksis og gør det lettere at bringe virksomhedernes viden og ressourcer i spil, når der er brug for dem.”
For Dansk Erhverv er målet klart: Virksomhederne skal have bedre mulighed for at forberede sig på kriser, myndighederne skal kende erhvervslivets situation og behov, og Virksomhedsberedskabet skal kunne handle hurtigt, når samfundet har brug for virksomhedernes hjælp.
Den nye organisation er dermed et vigtigt skridt mod et stærkere dansk totalberedskab, hvor erhvervslivet er en aktiv del af løsningen.
VÆR MED I VIRKSOMHEDSBEREDSKABET
Virksomhedsberedskabet stiller tid og ressourcer til rådighed, hvis samfundet bliver ramt af en krise. Virksomhedsberedskabet har i dag omkring 200 medlemsvirksomheder, men håber at nå op på 1.000 medlemmer inden for de næste 12-24 måneder. Vil din virksomhed være med?
Andre læser også
Hele Danmark Øver: Alle danske virksomheder rammes af cyberangreb i oktober – hvis de vil
Hvordan reagerer din virksomhed, hvis et cyberangreb pludselig rammer? Med Hele Danmark Øver kan I teste jeres beredskab i praksis uden at sætte forretningen på spil. Deltag gratis, og bliv bedre forberedt, hvis angrebet en dag bliver virkelighed.
Få op til 50.000 kr. i tilskud til at styrke din virksomheds kriseberedskab
Er din virksomhed klar, hvis et cyberangreb lammer driften, eller en vigtig leverandør pludselig svigter? Nu kan SMV'er få tilskud til professionel rådgivning, der hjælper dig med at forebygge og håndtere kriser. Men du skal være hurtig. Ansøgningsfristen er den 2. november.
Ny klar opfordring: Begræns risikoen for cyberangreb nu
Styrelsen for Samfundssikkerhed opfordrer endnu en gang virksomheder til snarest muligt at undersøge og begrænse risikoen for uautoriserede opslag og systematisk udtræk af personoplysninger fra deres it-systemer. Her er seks step, du bør følge nu.
Virksomhedsberedskabet vinder Dansk Erhverv-prisen 2026
Virksomhedsberedskabet modtager Dansk Erhverv-prisen 2026 for at omsætte virksomhedernes evne og vilje til at bidrage til samfundet til et konkret og anvendeligt beredskab. Prisen blev overrakt af H.M. Dronningen ved Dansk Erhvervs Årsdag.
CEO i Falck, Jakob Riis: Når man har evnerne, er man forpligtet overfor fællesskabet
Jakob Riis står i spidsen for virksomhedsberedskabet, hvor virksomheder på tværs af brancher og geografi står klar til at løfte specifikke opgaver i tilfælde af en krisesituation. Han mener, at virksomheder og privatpersoner har et ansvar, der ligger ud over egen bundlinje og drift. Vi giver ordet til Falcks topchef.
Andre tilmelder sig:
kursus: AI og Cybersikkerhed - København
-
Medlemmer7.300 kr.
-
Ikke-medlemmer7.300 kr.
-
No show gebyr0 kr.
Kontakt
Digitalisering, Teknologi & Tele
Joen Magieres
Chefkonsulent