{{title}}
{{body}}
;
{{tagline}}
{{body}}
| {{tag}}
{{body}}
{{body}}
{{item.label}}
{{f.label}}
{{Body}}
{{receiptRedirectText}}
Fejlkode: {{resetErrorCode}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{hintTitle}}
{{hintBody}}
{{data.labels.body}}
{{data.labels.body}}
Her kan der kun vælges en:
Her kan der vælges flere:
Bemærk: ved valg af flere bliver søgningen smallere!
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{labels.errorBody}}
{{labels.noResultsBody}}
{{scrollHint}}
{{textLabels.successBody}}
{{data.qrText}}
{{Description}}
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{item.location}}
{{item.prices[0].value}} kr. ({{item.prices[0].label}}) / {{item.prices[1].value}} kr. ({{item.prices[1].label}})
{{errorBody}}
{{noResultsBody}}
Her kan du som firmaadministrator ændre de 5 primære kontaktpersoner i jeres firma.
Følgende er nu registreret og vil danne grundlag for kontingentopkrævningen.
Samlet lønsum: {{formattedPayrollFunction}}
Antal ansatte: {{payrollRegistration.numberOfEmployees}}
Antal ansatte d. 30/9: {{payrollRegistration.numberOfEmployees309}}
Vi har sendt dig en kvittering pr. mail.
Har du rettelser, bedes du besvare den mail, vi har sendt dig eller kontakte os per telefon på {{MemberDepartmentPhonenumber}}.
Med venlig hilsen
Økonomisekretariatet
{{headerSubText}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{headerSubText}}
{{additionalInformation.sustainability.subtitle}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionFocus}}
{{additionalInformation.sustainability.carbonReductionPotential}}
{{additionalInformation.investors.subtitle}}
{{additionalInformation.investors.businessModel.label}}
{{additionalInformation.companyStatus.label}}
{{additionalInformation.companyOtherArtifacts.label}}
{{modal.modalCorrelationIdDisclaimer}}
{{eventCard.text}}
27. oktober 2023
I fremtiden skal skibe, fly og den tunge industri drives af klimavenlige brændsler lavet på grøn strøm. Klima-, Energi- og Forsyningsministeriets offentliggørelse af resultatet af det første PtX-udbud viser, at mange danske virksomheder står i kø for at komme i gang med at producere brændslerne. Det varsler godt for mulighederne for at nå i mål med omstillingen af de sektorer, der i dag er svære at omstille.
”Når vi i fremtiden er ude at flyve eller sejle på store skibe, skal de drives af grønne brændsler. Og sværindustrien skal fremadrettet anvende de klimavenlige brændsler i stedet for olie, kul og naturgas. Der er derfor kæmpe erhvervsmuligheder i at være dem, som kommer i gang med at producere brændslerne. Dagens afgørelse af PtX-udbuddet viser, at de danske virksomheder står klar til at blive morgendagens grønne brændstofproducenter,” siger Ulrich Bang, der er underdirektør for klima, energi og miljø, og fortsætter:
“Perspektiverne er enorme. Vi ser potentielt ind i, at Danmark kan levere energien, der skal omstille store dele af Europa. Det er kæmpestort og kan bidrage til dansk velstand og tusindvis af nye grønne arbejdspladser.”
Dansk Erhverv: Regeringen skal sikre rammevilkår på området
Udviklingen af PtX er i rivende udvikling, og vores nabolande rykker også på dagsordenen. Derfor opfordrer Dansk Erhverv til, at regeringen forsætter det gode arbejde og får sikret rammevilkår, der sikrer, at Danmark bliver så konkurrencedygtig som mulig på PtX-området.
”Globalt er konkurrencen på PtX intensiveret. Vi ser også, at vores nabolande satser på teknologien. Derfor opfordrer vi til, at regeringen forsætter ad det implementeringsspor, de er på. Der skal sikres optimale rammevilkår for dansk PtX-produktion. For konkurrenceforholdene bliver skærpet af den globale udvikling”, siger Ulrich Bang.
I forhold til rammevilkår bliver etableringen af en konkurrencedygtig brintinfrastruktur helt afgørende. Der er nemlig store erhvervsmuligheder i at sælge grøn brint til f.eks. Tyskland.
”Det er vigtigt, at den nødvendige rørinfrastruktur bliver etableret, så danske PtX-producenter kan lave grøn brint, der kan sendes ned igennem Jylland til det store europæiske marked syd for grænsen. Og der er behov for, at staten stiller finansiering til rådighed af brintinfrastrukturen og laver en økonomisk regulering, der understøtter, at den bliver konkurrencedygtig at anvende. Det er vi en samlet branche, der håber på”, siger Ulrich Bang.