Spring til indhold

Vigtig data om Black Friday: Sådan ændrer priserne sig – og sådan kan du bruge det

21. november 2024

Butikkerne ændrer priserne før og under Black Friday i jagten på kunder. Det bekræfter data fra PriceShape. Her får du bud på, hvordan du kan bruge den viden til at sikre både salg og profit.

Den rette prisstrategi kan være forskellen på succes og fiasko. Særligt under Black Friday, hvor forbrugerne er på jagt efter gode tilbud. Derfor skal du have styr på din prissætning, forklarer Frederik Christiansen, medstifter af PriceShape:

”Forbrugernes forventninger til rabatter og skarpe priser skaber et massivt pres på virksomheder for at finde den rette balance mellem konkurrencedygtighed, profit og trafik.”

Prisudviklingen før og under Black Friday 
Baseret på 250.000 produkter viser PriceShapes data fra 2023, hvordan priserne udviklede sig i de to måneder op til og under Black Friday.

  • Gennemsnitligt faldt priserne med 5,25% i perioden fra to måneder før Black Friday.
  • Kategorien “Health & Beauty” oplevede det største prisfald på 8,45%, mens “Sporting Goods” havde det mindste prisfald på 4% i perioden fra to måneder før Black Friday. 

Som en interessant observation var de laveste priser i kategorierne “Electronics” og “Sporting Goods” faktisk ugen før Black Friday.

Vigtig for dine kampagner
Torben Lyse Nielsen, VP & Head of Digital Growth hos s360, forklarer, at prissætningen ikke kun er vigtig for kunderne. Den er også afgørende for Google Shopping-kampagner:

”Pris er en af de absolut mest afgørende variable for effektiviteten af Google Shopping-kampagner. Over 70 procent af tiden vises den billigste pris først i Google Shopping-søgeresultaterne.” 

Han understreger, at selvom lavere priser kan reducere profitmarginen pr. salg, fører de ofte til højere klikrater – og samlet set en bedre forretning. 

Helt konkret anbefaler han, at virksomheder prioriterer deres produkter strategisk:

  • Populære produkter: Brug disse som “basket openers” til at drive trafik og øge omsætningen.
  • Produkter med lav konkurrence: Optimer marginerne ved at sætte priserne højere.

Og husk at overvåge og justere løbende:Tilpas priserne baseret på popularitet, lagerstatus og konkurrence.

“Vi ved at både ens sortiment og prissætning er totalt afgørende for at få balanceret omsætning og profit. Ved at man aktivt kortlægger og får prioriteret sit sortiment ud fra hvilke produkter man skal være billigst på, og hvilke hvor man har et unikt sortiment eller position som gør man kan fokusere på profitabiliteten. Når man samtidig dynamisk overvåger konkurrenters prissætning og justerer sin egen, får man de bedste forudsætninger for at lykkedes med den samlede Black Friday indsats.” slutter Torben Lyse Nielsen.

Er du i tvivl om reglerne for prismarkedsføring? Dem kan du blive klogere på her.

Black Friday: Se alle vores artikler og tal

Nyhed

Kommentar: Årets Black Friday slog 2023 med længder

Nationalbanken har netop præsenteret nye tal for betalingskortomsætningen i dagene omkring årets Black Friday. Tallene er bemærkelsesværdige og afslører, at omsætningen på Black Friday i år var hele 43 procent højere end samme dag i 2023.

Nyhed

Black Friday overgik klart forventningerne på nettet

Selvom forbrugerne shoppede løs i tiden op til Black Friday, var der masser af købekraft tilbage på selve dagen, som bød på flere rekorder. Tal fra MobilePay og flere virksomheder viser markant fremgang i både transaktioner og omsætning.

Nyhed

Black Friday: Elgigantens varehuschef har pakket ekstra underbukser og købt energidrikke: ”Det er bare en fed dag”

Black Friday er den største salgsdag for mange danske virksomheder. Det er også den fedeste. Det mener Nicklas Brix, der er varehuschef i Elgiganten i Fields. Dansk Erhverv fulgte i hælene på ham, da flere måneders forberedelse kulminerede til Black Friday.

Nyhed

Opløftende start på Black Week: ”Det er gået helt fantastisk”

De første tal i forbindelse med Black Friday og Black Week viser, at forbrugerne shopper løs. Fortsætter tendensen, styrer Black Friday mod at blive et kærkomment boost til de danske virksomheder, lyder det fra Niels Ralund, e-handelsdirektør i Dansk Erhverv.

Nyhed

Ny analyse: Danskerne forventer at bruge 16 procent mere på årets Black Friday

4 ud af 10 danskere vil shoppe i forbindelse med Black Friday, og de vil i gennemsnit bruge 500 kr. mere end sidste år. Det viser en ny analyse fra Dansk Erhverv, der trods det øgede forbrug også giver anledning til bekymring.

Nyhed

Vild udvikling blandt onlinekunderne skaber bekymring før Black Friday: Jeg håber virkelig ikke, at det går sådan

De danske onlineforbrugere forventer at skrue op for forbruget i forbindelse med dette års Black Friday. En stor del af forbruget risikerer dog at ende hos udenlandske netbutikker som Temu. Det bekymrer Dansk Erhverv.

Nyhed

Vigtig data om Black Friday: Sådan ændrer priserne sig – og sådan kan du bruge det

Butikkerne ændrer priserne før og under Black Friday i jagten på kunder. Det bekræfter data fra PriceShape. Her får du bud på, hvordan du kan bruge den viden til at sikre både salg og profit.

Nyhed

Timingen er perfekt – sådan bliver du helt klar til Black Friday

Black Friday falder i år på en lønningsdag, og det har historisk set betydet, at danskerne skruer op for forbruget. Her får du en eksperts gode råd til, hvordan du bliver klar til de købelystne forbrugere.

Nyhed

Black Friday: Netbutikkerne hæver forventningerne til årets store salgsperiode

Selvom der er delte meninger om Black Friday hos de danske netbutikker, så er 7 ud af 10 klar med Black Friday-tilbud til forbrugerne i år. Butikkerne forventer, at forbrugerne vil bruge flere penge i år end sidste år.

Nyhed

Ekspert: Derfor giver det mening at holde Singles Day, selvom du ikke tjener penge på det

Hver tredje netbutik, der holder Singles Day, forventer, at salget på dagen vil være mindre end på en normal dag. Alligevel giver det god mening at bruge ressourcer på at være med. Hvorfor? Det gør en ekspert dig klogere på her.

Nyhed

Gode råd: Sådan undgår du onlinesvindel i forbindelse med Black Friday

Black Friday er en travl periode for både netbutikker og kunder – men desværre også for svindlere, der udnytter travlheden til at få fat i varer uden at betale. Dansk Erhverv har en række gode råd om, hvordan du kommer på forkant med svindel.

Nyhed

Forsigtig optimisme hos netbutikkerne inden vigtig slutspurt

Flertallet af de danske netbutikker forventer, at salget i det vigtige fjerde kvartal vil slå samme periode sidste år. Samtidig vokser bekymringen dog hos flere virksomheder. Det skyldes formentlig en fremadstormende kinesisk gigant, lyder det fra Dansk Erhvervs E-handelsdirektør.

Nyhed

EU-domstolen slår fast: Sådan skal du beregne besparelser i din prismarkedsføring

EU-domstolen har i en sag fra Tyskland truffet afgørelse om, at en virksomheds besparelsesudsagn altid skal beregnes med udgangspunkt i den laveste pris, som butikken har benyttet i de forudgående minimum 30 dage.

Kontakt

Digital Handel

Carsten Rose Lundberg

Branchedirektør for digital handel