Spring til indhold

Regeringen, KL og Danske Regioner indgår sommeraftale om sundhedsreformen

01. juli 2026

Dansk Erhverv tager positivt imod den nye sommeraftale mellem regeringen, KL og Danske Regioner, som udgør næste skridt i implementeringen af sundhedsreformen.

Aftalen følger op på nogle af de gode intentioner i sundhedsreformen, som kan få stor betydning for patienterne.

Aftalen omsætter en række af reformens beslutninger til konkrete initiativer og sætter blandt andet retning for hjemmebehandling og hjemmemonitorering, kronikerpakker, hurtigere adgang til praktiserende speciallæger og nye sundheds- og omsorgspladser.

Følger op på sundhedsreformens ambition om styrket hjemmebehandling
Med sommeraftalen afsættes der midler til at udbrede hjemmebehandling og hjemmemonitorering, så flere borgere kan få behandling uden for hospitalet. Aftalen bliver fulgt op af en egentlig delaftale på området senere på året.

"Flere borgere skal i fremtidens sundhedsvæsen modtage behandling og monitorering af høj kvalitet i eget hjem som en del af udviklingen af det nære sundhedsvæsen. Vi har allerede gode erfaringer med løsninger, hvor offentlige og private aktører samarbejder om behandling i hjemmet. Det er derfor positivt, at sundhedsreformens formulering om offentligt-privat samarbejde går igen i sommeraftalen. Vi ser frem til at fortsætte dialogen om, hvordan det kan omsættes til konkrete løsninger, så flere patienter får glæde af dem," siger Katrina Feilberg, branchedirektør for Sundhed og Life Sciences i Dansk Erhverv.

Dansk Erhvervs dugfriske befolkningsundersøgelse viser, at 65 pct. af danskerne foretrækker at blive behandlet eller indlagt i eget hjem, når det er sundhedsfagligt forsvarligt.

Samtidig mener 66 pct., at sundhedsvæsenet i højere grad bør anvende digitale løsninger til monitorering i hjemmet. 

Kronikerpakker, forebyggelse og hurtigere adgang til speciallæger
Et andet vigtigt element i aftalen er de nye kronikerpakker, den styrkede patientrettede forebyggelse og indsatsen for at nedbringe ventetiderne til praktiserende speciallæger. Fra 2027 får patienter med blandt andet KOL og kroniske lænderygsmerter ret til en behandlingsplan og opstart på relevante forebyggelsestilbud senest 21 dage efter henvisning fra egen læge. Samtidig afsættes der midler til at nedbringe ventetiderne hos de praktiserende speciallæger som led i den kommende patientrettighed på området.

Dansk Erhverv ser gode muligheder for at styrke patientforløbene ved at bygge videre på den kapacitet og de kompetencer, der allerede findes tæt på borgerne. Det gælder blandt andet de mange fysioterapiklinikker og andre sundhedstilbud, som allerede spiller en vigtig rolle i forebyggelse, rehabilitering og behandling af mennesker med kronisk sygdom. De erfaringer bør tænkes aktivt ind i implementeringen af kronikerpakkerne, siger Katrina Feilberg:

"Aftalen følger op på nogle af de gode intentioner i sundhedsreformen, som kan få stor betydning for patienterne. Men de nye rettigheder skal også kunne indfries i praksis. Derfor bør al relevant behandlingskapacitet bringes i spil, så patienterne hurtigt får den behandling og de forebyggende tilbud, de har brug for."  

Sundheds- og omsorgspladser
Aftalen indeholder også etableringen af nye sundheds- og omsorgspladser samt en udvidelse af ordningen med 96 timers behandlingsansvar efter udskrivelse.

Dansk Erhverv peger på, at både sundhedsreformen og den efterfølgende lovgivning åbner mulighed for, at ikke-offentlige aktører kan bidrage til etablering og drift af de nye sundheds- og omsorgspladser. Hvis den politiske intention om et reelt rum for offentligt-privat samarbejde på området skal indfries - og ikke blot blive en teknisk mulighed - forudsætter det en tidlig og tæt dialog med de ikke-offentlige aktører, der har interesse i at komme ind på området.

Med aftalen bliver Sundhedsstyrelsens faglige oplæg til en national sundhedsplan ophøjet til den endelige nationale sundhedsplan. Planen fastlægges af sundhedsministeren for perioden 2027-2030.

For Dansk Erhverv bliver det nu afgørende, at implementeringen sker med fokus på kvalitet, sammenhæng og samarbejde på tværs af sundhedsvæsenet.

 

Andre læser

Nyhed

Ny økonomiaftale med flere positive skridt for sundhedsvæsenet

Regeringen og Danske Regioner har indgået en økonomiaftale for 2027. Aftalen afsætter samlet 1 mia. kr. i perioden 2026-2028 til en akutplan for børne- og ungdomspsykiatrien, heraf 750 mio. kr. til regionerne og 250 mio. kr. til kommunerne.

Nyhed

Dansk Erhverv: Ny regering sætter en stærk retning for sundhedsområdet

Regeringsgrundlaget for den nye regering indeholder en række gode og ambitiøse initiativer, der peger i retning af et mere innovativt, forebyggende og teknologisk sundhedsvæsen. Det vurderer Dansk Erhverv.

Kontakt

Sundhed & Life Science

Katrina Feilberg Schouenborg

Branchedirektør

Sidste nyt fra Dansk Erhverv i din indbakke

Tilmeld dig nyheder om Sundhed & Life Science

Når du tilmelder dig nyheder fra Dansk Erhverv, giver du samtykke til at modtage faglige og politiske nyheder og analyser, samt efter omstændighederne tilbud om kurser, netværk, konferencer og andre events, der i nogle tilfælde leveres af eller i samarbejde med vores partnere. Du vil også kunne modtage information om rabat på produkter og services i vores medlemsfordelsprogram.

Indtast dit fornavn
Indtast dit efternavn
Indtast en gyldig email

Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet. Læs mere om vores persondatapolitik her.