Spring til indhold

Told: Indførsel af varer til Danmark

Læs her om reglerne for toldbehandling af varer, når du importerer fra lande uden for EU, eller importerer varer med henblik på reeksport til lande uden for EU's toldområde.

Guide
Gem
Indhold

Varer med oprindelse i lande uden for EU, der importeres med henblik på en slutbruger i Danmark, skal gennemgå en toldbehandling, før varen kan komme i fri omsætning på det danske marked.

Hvis varen importeres til Danmark med henblik på en slutbruger i et andet EU-land, gør det samme sig gældende.

Hvis du importerer varer med oprindelse i lande uden for EU med henblik på reeksport fra EU’s toldområde til en slutbruger uden for EU, kan varen indføres uden fortoldning og anbringes i maksimalt ét kalenderår på et midlertidigt toldoplag, der er godkendt af SKAT. Denne procedure kræver dog, at man som importør ikke ændrer væsentligt på varerne, mens de ligger på det midlertidige toldoplag.

Kræver medlemskab

Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.

Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.

Kontakt

Spørg Dansk Erhverv om told og import

International

Michael Bremerskov Jensen

Fagchef for Global Markedsudvikling

Andre relaterede guides i temaet

Guide

CBAM – rådgivning om EU’s CO2 grænsetilpasningsmekanisme

Nye EU-regler om CO₂-tunge importvarer stiller skærpede krav til virksomhedernes rapportering og compliance. Derfor tilbyder Dansk Erhverv en 360-graders rådgivning om CBAM til både SMV’er og større virksomheder.

Guide

Dumper dine konkurrenter prisen?

Oplever din virksomhed, at importvarer fra lande uden for EU, sælges i Danmark til dumpede priser, kan du kontakte Dansk Erhverv.