Spring til indhold

Anders Hagh vil investere massivt i e-handel: Det er afgørende for vores succes

09. oktober 2025

Med strategien Aspire28 vil Salling investere 13 milliarder kroner frem mod 2028. En god portion af de milliarder skal gå til at styrke den digitale tilstedeværelse, som er helt afgørende for Sallings fremtidige succes. Det forklarede topchef Anders Hagh, da han gik på scenen til E-handelskonferencen 2025.

Anders Hagh på scenen til E-handelskonferencen
Anders Hagh på scenen til E-handelskonferencen (Vinia Media)

”Vi skal styrke vores digitale tilstedeværelse markant. For det er afgørende for vores succes.”

Budskabet var klart, da Sallings topchef Anders Hagh indtog scenen til E-handelskonferencen 2025.

Og det er ikke kun ord.

Salling vil frem mod 2028 investere 13 mia. kr. i udvikling af virksomheden, og en væsentlig del af pengene skal gå til at styrke den digitale del af forretningen, udbygge e-handlen og forbedre de digitale kundeoplevelser.

En investering i hele virksomheden
Som tidligere CFO og købmand til fingerspidserne ved Anders Hagh, at investeringer skal skabe værdi. Og det gør investeringer i digitalisering.

“Når vi løfter den digitale forretning, løfter vi også de fysiske butikker. Det har vi set tydeligt i vores stormagasiner, hvor øget onlineaktivitet har ført til højere omsætning i butikkerne,” forklarede Anders Hagh.

E-handlen driver i dag en stor del af væksten i Salling Group uden at kannibalisere på de fysiske butikker. I de kommende år vil det kun fortsætte.

Prøv ting af
Hvad skal pengene bruges på? Ny teknologi?

Blandt andet, forklarede topchefen.
Men også på at eksperimentere og lære. For ifølge Anders Hagh handler digital succes nemlig ikke kun om teknologi, men om at turde prøve ting af og justere undervejs.

Et eksempel er Føtex’ forsøg med hjemmelevering. Det var Sallings vej ind på det voksende marked for digitale dagligvarer, men det blev aldrig den store succes. Derfor trak Salling stikket, lærte af forløbet, og i dag har virksomheden succes med Bilka To Go.

Salling vil også investere i at styrke den digitale kommunikation med kunderne. Ved hjælp af AI og data vil virksomheden skabe mere personlig og relevant kommunikation, blandt andet via apps og loyalitetsprogrammer.

Investeringerne i start-ups skal sikre innovation
Sideløbende med investeringerne i e-handel og digitalisering vil Salling også skrue op for deres innovation. Der skal tænkes nyt. Det kan være svært at gøre i et stort hus.

Derfor har virksomheden oprettet en venturefond, der skal investere i start-ups. Målet er ikke at tjene penge på investeringerne – selvom det vil være ok, som købmanden understregede – nej, målet er at lære nye ting og få friske perspektiver på virksomhedens processer.

For sådan sikrer Salling sig til fremtiden.

Læs også

Indien er et gigantisk marked, og med den nye frihandelsaftale er potentialet for danske virksomheder enormt. Her gør Christian Westphal, e-handelsekspert med base i Indien, dig klogere på, hvad du skal være opmærksom på, før du går ind på det store marked.

DR’s program Kontant har sat fokus på digitale bureauer, der markedsfører “gratis” hjemmesider, som i praksis kan indebære betaling for hosting, drift og support samt meget lange bindingsperioder. Her får du tre gode råd til, hvordan du undgår at blive fanget i en dårlig aftale.

Flere netbutikker sælger i dag brugte varer online. Men hvad skal der til for at lokke forbrugerne til, og hvilke regler skal du kende, hvis du kaster dig over recommerce? Få svaret her.

Igen i år fyldte Dansk Erhverv en bus med 60 e-handlere for at besøge en række af landets skarpeste e-handelsvirksomheder. Vi har samlet billeder og faglige højdepunkter fra turen her.

Fra 19. juni skal virksomheder, der sælger til forbrugere, have en synlig og let tilgængelig fortrydelsesfunktion på deres hjemmeside eller app. Den nye EU-regel kræver, at kunder kan fortryde et køb lige så nemt, som de gennemfører det. Vi gør dig klar til reglerne her.

Kontakt

Kommunikation & Presse

Søren Willemoes Poulsen

Kommunikationskonsulent