Vikarers retsstilling ved strejke m.v. på brugervirksomheden
Dansk Erhverv har udarbejdet en Orientering, der overordnet beskriver reglerne ved konflikt hos vikarbureauets kunde.
Dansk Erhverv har udarbejdet en Orientering, der overordnet beskriver reglerne ved konflikt hos vikarbureauets kunde, brugervirksomheden og retstillingen for vikarer udsendt fra vikarbureauet til brugervirksomheden i denne situation. Orienteringen indeholder også en kort status vedrørende de verserende offentlige overenskomstforhandlinger.
Orienteringen omtaler både lovlige og ulovlige strejker hos brugervirksomheden, da ulovlige strejker f.eks. kan opstå i forlængelse af en lovligt varslet konflikt – evt. som reaktion på offentliggørelse af et overenskomstresultat.
Du skal være logget ind for at få adgang til artiklen
Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.
Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.
Værktøjer
Overenskomster 2017-2020
Her finder du alle landsoverenskomsterne på Dansk Erhvervs område - gældende indtil 1. marts 2020.
Nye satser i 3F-vikaroverenskomsten
Dansk Erhverv har udarbejdet en oversigt med satser i de toneangivende overenskomster i § 4 i Landsoverenskomsten for vikarer. Hent oversigten her.
BL -Danmarks Almene Boliger - Overenskomster
Her finder du de landsoverenskomster, der er indgået af BL Danmarks Almene Boliger.
Overenskomster 2020-2023
Bemærk nedenstående overenskomster er for perioden 2020-2023. Øverst på siden er link til nye overenskomster og orienteringer.
Handicaphjælpere - takstblade
Her finder du de aktuelle takstblade for handicaphjælpere (hhv. BPA og minus BPA).
Overenskomster for hotel- og restaurationsbranchens område 2020-2023
Bemærk at nedenstående overenskomster er udløbet.
Danske Medier Arbejdsgiver - overenskomster 2020-2023
Her finder du alle landsoverenskomster for Danske Medier Arbejdsgiver
Budoverenskomsten (engelsk, rumænsk og polsk)
Her finder du Budoverenskomsten oversat til engelsk, rumænsk og polsk.
Andre relaterede guides i temaet
Sympatikonflikter
Ofte er den eneste effektive måde, som et fagforbund kan konflikte sig til en overenskomst på, ikke via hovedkonflikt, men derimod sympatikonflikter.
Hovedkonflikter
Der er flere betingelser – både formelle og materielle – der skal være opfyldt for, at en hovedkonflikt mod en Dansk Erhverv medlems virksomhed er lovlig.
Ulovlige arbejdsnedlæggelser m.v.
En overenskomststridig konflikt kan være i form af en ulovlig arbejdsnedlæggelse (strejke), arbejdsvægring, temponedsættelse eller vægring mod at udføre overarbejde.