Sundhedsdirektør i Tryg: ”Hvis vi skal løfte hele samfundsudfordringen med vores velfærdssamfund, skal alle mand på dæk”
Af: Liv Østerstrand Rasmussen Foto: Jeppe Carlsen
Jytte Vadmand Adelmark, sundhedsdirektør i Tryg, siger det uden at lægge fingre imellem: Der er brug for forebyggelse, forebyggelse, forebyggelse for at afhjælpe de mange store udfordringer på sundhedsområdet. Derfor må offentlige og private aktører samarbejde, så alle kompetencer kommer i spil til borgernes bedste.
Forkerte løft, dårlige arbejdsstillinger, tunge arbejdsopgaver. Årsagerne til rygskader er mange, og netop rygbehandlinger udgør knap 60 procent af de fysiske behandlinger, som Trygs erhvervskunder får via deres sundhedsforsikring.
Derfor ligger der et vigtigt arbejde i at hjælpe de mennesker med deres problemer, men der ligger en mindst lige så vigtig opgave i at forebygge, at det overhovedet kommer så vidt. Det understreger sundhedsdirektør i forsikringsselskabet Tryg, Jytte Vadmand Adelmark.
Af den grund har Tryg indgået et samarbejde med en startupvirksomhed, som i samarbejde med Tryg har udviklet en vest med en række sensorer og måleenheder, der gør det muligt at monitorere bevægelser og analysere uhensigtsmæssigheder.
”Det handler om, hvordan vi kan få opsporet og få gjort det enkelte individ opmærksom på, at nu bruger du din ryg forkert, og det kan potentielt udvikle sig til en rygskade,” siger Jytte Vadmand Adelmark.
Hun er i høj grad optaget af at arbejde aktivt med forebyggelse og sikre bedre arbejdsliv og livskvalitet for mennesker, der ellers kunne risikere langvarige skader, og her er teknologien et vigtigt redskab for at kunne løfte den opgave – ikke kun til glæde for Tryg og Trygs kunder, men for hele det hårdt pressede velfærdssamfund.
Ifølge Jytte Vadmand Adelmark handler det om, at offentlige og private velfærdsaktører skal turde samarbejde for at skabe et bedre og mere effektivt velfærdssamfund. Både nu og på lang sigt.
”Vi ved alle sammen, hvordan den demografiske udvikling går, mængden af kronikere går og så videre. Hvis vi skal løfte hele samfundsudfordringen med vores velfærdssamfund, skal alle mand på dæk,” siger hun.
Bekymring for velfærdstilbud
Hos Tryg er der ingen tvivl om, at sundhed fylder mere og mere blandt deres kunder, og at der generelt er en større efterspørgsel på at forsikre menneskers helbred og ikke alene deres ting.
Samtidig viser Trygs løbende kundemålinger, at flere frygter, at der ikke er velfærd til rådighed på det niveau, de gerne vil have, når der er brug for det.
”Vi kan se, at der er en stigende bekymring for, at der ikke er tilstrækkelig velfærd til rådighed. Til gengæld er der også en klar stigning i, at vores kunder er klar til selv at spæde økonomisk til. ”
”I vores seneste måling kunne vi se, at 64 procent af vores kunder svarede, at de selv kom til at bidrage til at få den velfærd, de gerne vil have,” siger Jytte Vadmand Adelmark.
Så meget desto mere er der grund til at sætte alle sejl for at drive samarbejdet mellem offentlige og private aktører fremad i samme retning, og Jytte Vadmand Adelmark håber, at der nu kommer større fokus på, hvad der kan lade sig gøre ved fælles indsats. Ikke kun i form af direkte samarbejder mellem aktører, men også i form af inspiration, knowhow og øget fokus på at forebygge og gribe tidligt ind – blandt andet ved hjælp af teknologiske løsninger:
”Det her med at bruge ny teknologi, som virkelig er på et tidligt stadie, er noget af det, vi også er med til. Så jeg tror, det er afgørende at få alle de forskellige kompetencer i spil, både fra det offentlige, men også fra det private, som jo kan nogle andre ting,” siger Tryg-direktøren.
Hurtig behandling til gavn for alle
For Jytte Vadmand Adelmark er der ingen tvivl om, at det er afgørende for fremtidens velfærd, at det offentlige og private samarbejder og supplerer hinanden. Først og fremmest handler det om, at det offentlige og private til sammen har flere kompetencer og større kapacitet, som er det, der skal til for at finde de rigtige løsninger for borgerne og for samfundet.
”For vores eget vedkommende har vi i mange år tilbudt vores kunder adgang til en online læge, senest også online fysioterapi. Det er igen det her med at få dem hurtigt diagnosticeret og hurtigt i behandling, så vi ikke får en tilstand, der er forværret,” siger hun og fortsætter:
”Det er en måde at supplere det offentlige på. Hvordan får jeg hurtigt svar, når jeg skal til lægen? Jeg kan lynhurtigt gå ind på en video. Nu er det offentlige kommet med, men det er måske et meget godt eksempel på, at vi er startet for efterhånden en del år siden på sådan en service og også er med til sammen med vores partnere at udvikle ny velfærdsteknologi, man kan bruge bredere og bredere.”
Dermed er der håb og potentiale for at håndtere manglen på arbejdskraft og det stigende antal ældre, kronikere og multikronikere, der ligesom den øvrige befolkning får brug for et velfungerende velfærdssamfund i fremtiden.
”Jeg tænker, at det her med at samarbejde og bruge kompetencerne fra hinanden er til gavn for alle. Både den, der er syg, virksomheden og samfundet. Det er jo også til glæde for Tryg, fordi vi får nogle glade og tilfredse kunder, når vi hjælper. Det er i virkeligheden sådan en fire gange win hele vejen rundt. Det er virkelig til gavn for alle,” siger Jytte Vadmand Adelmark.
Forebyggelse er nøglen
Som privat aktør har Tryg tæt berøring med en masse virksomheder og private kunder og kan derigennem supplere det offentlige med den forebyggelse, der ifølge Jytte Vadmand Adelmark er så alvorligt brug for.
”Forebyggelse, forebyggelse, forebyggelse. Det er der, vi kan komme ind, og alle er enige om, at der er behov for forebyggelse,” siger hun og lægger samtidig vægt på de digitale og teknologiske løsninger.
Hurtige digitale løsninger er en vigtig del af Trygs forretning, som kunderne er glade for, da en skade på den måde ikke udvikler sig til en forværret tilstand, der kan koste både den enkelte og samfundet dyrt på den lange bane. Indtil videre er erfaringerne gode og bliver løbende brugt til at undersøge nyere og smartere måder at gøre tingene på.
”Vi vil gerne være med til at bidrage til at finde løsninger. Det kræver, at vi er åbne og nysgerrige. Vi står med en samfundsmæssig opgave. Vi ved, antallet af ældre stiger, antallet af kronikere og multikronikere stiger, og behovet bliver ikke mindre. Derfor må vi se, hvordan vi kan stå stærkt i 2030 med et styrket samarbejde.”
Anbefaling nr. 9: Bedre partnerskaber mellem offentlige og ikke-offentlige samfundsaktører |
Velfærdsrådet anbefaler at der skabes flere partnerskabsmodeller samt klare rammer og incitamenter for, at ikke-offentlige samfundsaktører bedre kan bidrage til velfærd, forebyggelse og sundhed blandt danskerne. Herunder skal de forebyggelses- og sundhedsindsatser, der allerede i dag leveres af en stor række samfundsaktører, kortlægges og indgå i arbejdet. |
Velfærdsrådets anbefalinger

Anbefaling #1: Rette hjælp i rette tid for mennesker med komplekse problemer
Hvordan sikres mennesker med komplekse problemer en mere helhedsorienteret indsats med inddragelse af både borgerens konkrete perspektiv og medarbejdernes faglighed?

Anbefaling #2: Flere frivillige og mere civilsamfund i løsningen af velfærdsudfordringer
Kan rammerne om civilsamfundet styrkes, så det i højere grad kan bidrage til at løse de store velfærdsudfordringer? Hvordan kan vi styrke civilsamfundets rolle i velfærden, så flere engagerer sig?

Anbefaling #3: Velfærdsuddannelser der matcher fremtidens behov
Kan vi revidere økosystemet af de uddannelser, der uddanner fremtidens medarbejdere i velfærdsfagene? Hvordan får vi flere til at vælge velfærdsuddannelserne og gennemføre dem? Hvordan sikrer vi, at de nyuddannede er klar til den faktiske opgave ude i praksis? Og hvordan skaber vi faglige udviklingsmuligheder, som ikke fjerner den fagprofessionelle fra de borgernære opgaver?

Anbefaling #4: Arbejdspladser der både kan tilbyde fleksibilitet og forudsigelighed til medarbejderne
Kan det blive lettere for fast- og fuldtidsansatte i velfærdssektorerne at opnå bedre muligheder for medindflydelse og fleksibilitet, så ansættelser i højere grad kan tilpasses behov og livsstil i de forskellige liv, medarbejderne lever?

Anbefaling #5: Nemmere at få anerkendelse for uformelle kompetencer
Hvordan kan det blive enklere for den enkelte og for virksomheder at finde den korteste og billigste vej til opkvalificering?

Anbefaling #6: Samarbejde og fleksibilitet om opgaverne - rette kompetencer til rette opgaver
Kan manglen på kvalificerede medarbejdere i sundheds- og velfærdsfagene imødekommes ved, at man udfordrer faggrænser, styrker samarbejdet mellem faggrupper og skaber mere fleksibilitet i opgaveløsningen?

Anbefaling #7: Velfærdsinstitutioner skal kunne levere skræddersyede tilbud til borgerne
Kan der skabes større mangfoldighed i velfærdstilbuddene til gavn for borgerne ved, at alle velfærdsinstitutionerne – offentlige og ikke-offentlige –får øgede frihedsgrader til at tilbyde borgerne en bredere vifte af tilbud?

Anbefaling #8: Øget samarbejde og sammenhæng mellem sektorer – herunder bedre rammer for sociale effektinvesteringer
Hvordan skaber vi stærkere incitamenter til, at der kan laves investeringer eller igangsættes indsatser, der her og nu er udgiftskrævende, mens gevinsten ligger i en anden forvaltning eller langt ude i fremtiden? Er der nogle områder af velfærden, der er særligt velegnede til sociale investeringer?

Anbefaling #9: Bedre partnerskaber mellem offentlige og ikke-offentlige samfundsaktører
Hvordan får vi skabt bedre partnerskabsmodeller, der i højere grad end i dag inviterer til, at de ikke-offentlige samfundsaktører kan og vil bidrage til danskernes velfærd, sundhed og forebyggelse?

Anbefaling #10: Nemmere udveksling af viden og data skal styrke indsats og forebyggelse
Danmark er på mange måder et foregangsland, når det handler om digitalisering af sundhed og velfærd. Men hvordan kan vi blive bedre til at bruge vores viden og data på tværs af sektorer til gavn for borgerne?

Anbefaling #11: Styrke udbredelsen af velfærdsteknologi
Hvordan fremmes udbredelsen af – og investeringer i – velfærdsteknologi? Nogle barrierer er økonomiske og juridiske, men der kan også være modstand blandt borgere, pårørende eller i implementeringen på den enkelte arbejdsplads.

Anbefaling #12: Digital velfærd til gavn for borgerne
Kan vi sætte yderligere skub i digitaliseringen af velfærdsområdet? Og hvilke velfærdsområder egner sig særligt i den forbindelse?
Fik du læst

Superevents er afgørende: Bellagroup vil trække 15.000 gæster til København med ny gamingfestival
Gaming er kæmpestort, og det bliver kun større. I starten af 2024 vil Bellagroup trække 15.000 gæster til København med en ny gamingfestival. Den slags uperevents er afgørende for Bellagroup og smitter af på resten af turist- og oplevelsesindustrien, fortæller adm. direktør, Christian Folden Lund.

Velfærdsrådet har talt. Her er deres 12 konkrete anbefalinger
Velfærdssamfundet er en brændende platform. Derfor har Velfærdsrådet fremlagt 12 konkrete løsninger, der skal sikre, at vi i fremtiden kan få den hjælp, vi har brug for. Benedikte Kiær, der står i spidsen for Velfærdsrådet sammen med Jens Kramer Mikkelsen, kalder det en tag selv-buffet af gode anbefalinger til politikerne på Christiansborg.

Adm. direktør i Incita: ”Jeg ville ønske, vi blev købt til at levere et resultat, i stedet for at levere en ydelse”
Minuttal er ikke afgørende for, om det lykkes at hjælpe mennesker med komplekse problemer. Det er gode, opbyggelige relationer til gengæld, understreger Christina Grøntved, adm. direktør for den erhvervsdrivende fond Incita.

Koncern CEO i Carelink Gruppen: ”Vi skal digitalisere alt det, som gør, at vi får tid til omsorg”
En fælles vision. Fælles dogmer. Fælles rammer. Det er, hvad Brian Rosenberg, Koncern CEO for Carelink Gruppen, ønsker bliver udgangspunktet for fremtidigt samarbejde om digitalisering og datadeling mellem de offentlige og private velfærdsaktører, han ved, kan løse opgaver i fællesskab.

Sundhedsdirektør i Tryg: ”Hvis vi skal løfte hele samfundsudfordringen med vores velfærdssamfund, skal alle mand på dæk”
Jytte Vadmand Adelmark, sundhedsdirektør i Tryg, siger det uden at lægge fingre imellem: Der er brug for forebyggelse, forebyggelse, forebyggelse for at afhjælpe de mange store udfordringer på sundhedsområdet. Derfor må offentlige og private aktører samarbejde, så alle kompetencer kommer i spil til borgernes bedste.

Kommentar: Vi skal være verdensmestre i velfærd
Tror du, der bliver taget godt hånd om dig, når du bliver gammel? Spørger man vores kommende ældre, er svaret præget af stor skepsis. Kun hver tiende i alderen 60-69 år forventer, at kvaliteten af ældreplejen vil være god, når de selv får brug for den.

Gyldendal: Still going strong på 250. år
På kort tid har adm. direktør Hanne Salomonsen truffet nogle svære, men nødvendige beslutninger, der skal sikre, at Gyldendal forbliver et moderne forlag.

Tæt på: Den Gamle By i Aarhus
DANMARKSHISTORIEN lever i Den Gamle By. Den ånder, pruster, knirker og larmer i og omkring de gamle bygninger, hvor besøgende kan gå på oplevelse i tiden. Fra hundreder af år tilbage til den helt nylige fortid.

Capio Privathospital: Her hjælper AI med at løse konkrete udfordringer i hverdagen
På Capio Privathospital er et AI-baseret system godt på vej til at kunne løse en enorm udfordring: Manglen på lægesekretærer. Systemet omdanner automatisk lægens lydfil til en tekstjournal, så lægesekretærerne får tid til andre opgaver.

Ro på: På Hotel Fjordgaarden er der plads til fordybelse
På kanten af Ringkøbing Fjord og det vilde Vesterhav skaber Hotel Fjordgaarden ro til fordybelse for gæster og virksomheder. Vi har talt med direktør Ole Olsen.

Skønt, smukt og sikkert: Kosmetik og personlige plejeprodukter er vigtige for rigtig mange danskeres livskvalitet
Kosmetik og personlige plejeprodukter er vigtige for rigtig mange danskeres livskvalitet. Det skal vi huske, når vi debatterer kemi og kosmetik, mener Kosmetik- og hygiejnebranchens adm. direktør, Helle Fabiansen.

Kommentar: En ny geopolitisk virkelighed
Hverken praktisk eller politisk kan Danmark og EU holde fast i at gøre, som vi plejer. I hvert fald ikke, hvis vi vil sikre udvikling og stabilitet for danske virksomheder og dansk økonomi. Den geopolitiske virkelighed har ændret sig, og derfor er der brug for at se på de tidligere ret fastlåste industri- og handelspolitiske linjer på en ny måde.

Rådgivning lige til døren
I Dansk Erhverv er vi ovenud glade for at yde erhvervsjuridisk rådgivning til stribevis af medlemmer. Uanset om det er på Børsen, til webinarer eller rundt i landet – tæt på medlemmerne – som det var tilfældet en solrig forårsdag hos Milling Hotels i Middelfart til et grundkursus i GDPR.

Personalejuridisk brevkasse: Nye regler for ansættelsesbeviser
I brevkassen besvarer Dansk Erhvervs advokater et aktuelt personalejuridisk spørgsmål. Denne gang om de nye regler for ansættelsesbeviser.

Polestar går efter diversitet: ”Det er simpelthen, fordi der er penge i det”
Efter 20 år i bilbranchen står Henrik Bang, direktør for Polestar i Danmark, overfor en række opgaver, der får det til at krible i fingrene på ham. For ikke nok med, at der er rigeligt at tage fat på med den grønne omstilling i bilbranchen, der er også brug for større diversitet og stærk pionerånd.