; ;

Digitale teknologier kan, ifølge World Economic Forum, hjælpe med at reducere udledningen af klimagasser med 15 pct. Det, mener Dansk Erhverv, skal gøres til en central del af den klimapolitiske indsats. 

Danmark har et solidt og stærkt digitalt udgangspunkt, hvilket har vist sig med topplaceringer i Digital Society and Economy Index (DESI). Den digitale infrastruktur er i top, samfundet er stærkt digitaliseret, og befolkningen er digitalt parate og veludrustet. Samtidig er Danmark langt fremme inden for den grønne omstilling herunder produktion af vedvarende energi.

I det lys er det virkelig paradoksalt, at Danmark, også ifølge DESI, er blandt de svageste til at bruge digitale løsninger i den grønne omstilling. Her er der i den grad plads til forbedring. Grønne initiativer som fremmelse af smart cities og åbningen af data fra forsyningssektoren er vigtige skridt for at nå tættere på at realisere Danmarks klimamål.

Dansk Erhverv har blandt andet været med til at sætte fokus på denne problematik i regeringens klimapartnerskab for service, it og rådgivning. Partnerskabet udarbejdede 13 konkrete forslag, som blev fremlagt tilbage i marts 2020. Vi håber, at forslagene nu bliver omsat til handling.

Vi anbefaler at læse følgende:

 

Andre relevante fokusområder

Kontakt

Teknologi, Digitalisering & Tele

Poul Noer

Fagchef for telepolitik
Medarbejderprofil