Hver femte dansker shopper brugte varer: Her er 3 ting, du skal vide om dem
Flere netbutikker sælger i dag brugte varer online. Men hvad skal der til for at lokke forbrugerne til, og hvilke regler skal du kende, hvis du kaster dig over recommerce? Få svaret her.
Recommerce – det at købe brugte varer online – har fået en fast plads i danskernes digitale købsvaner.
Dansk Erhvervs E-handelsanalyse viser, at 19 procent af danskerne inden for det seneste halve år har købt brugte produkter i en netbutik.
Niveauet har over flere år ligget stabilt omkring hver femte forbruger. Der er altså en fast og forholdsvis stor forbrugergruppe til dig, hvis du som flere andre netbutikker vil kaste dig over recommerce. Her bliver du klogere på, hvad du skal være opmærksom på for at få succes med det.
Derfor køber forbrugerne brugt
Pris er stadig den vigtigste driver: I 2026 angiver 73 pct. af danskerne, at de køber brugt for at spare penge. Det er dog et lille fald fra 84 procent året før. Det betyder, at pris stadig er afgørende, men ikke længere nok i sig selv.
Bæredygtighed fylder også en smule mindre end tidligere. 34 pct. køber brugt for at reducere klimaaftryk, hvilket er et fald fra 46 procent.
Til gengæld vokser andelen, der gerne vil støtte virksomheder med fokus på genbrug fra 20 til 25 procent. Andelen af forbrugere, der køber brugt, fordi de kan finde varer, de ikke kan få andre stede, stiger også fra 18 til 24 procent.
Konklusion: Det handler ikke kun om at være billigere, men også om at tilbyde noget særligt. Netbutikker, der kan kombinere konkurrencedygtige priser med et tydeligt udvalg og en stærk fortælling om produkterne, står stærkest i kampen om kunderne.
.. og derfor gør de det ikke
Den største barriere er en klassiker: Kunden er usikker på kvaliteten og vil gerne se varen fysisk først. I 2026 angiver hele 77 pct. af de forbrugere, der ellers er interesserede i at handlebrugt, at det afholder dem fra at købe online. Det er kun faldet svagt fra året før.
Udfordringen er størst blandt de ældre forbrugere, hvor op mod 8 ud af 10 efterspørger fysisk vurdering.
Løsningen er ikke lige til, men bedre produktbeskrivelser, flere billeder, tydelig dokumentation af stand og måske nye formater som video eller live-visning kan bidrage. Jo lettere du gør det at “vurdere varen hjemmefra”, desto større er sandsynligheden for at konvertere kunden.
Det køber de
Tøj, sko og accessories er fortsat den mest populære kategori. I 2026 har mere end halvdelen af de forbrugere, der køber brugt, handlet i kategorien inden for de seneste seks måneder.

Herefter følger elektronik og hvidevarer samt computere og smartphones, som begge ligger på omkring hver femte forbruger. Også boligudstyr fylder en del blandt dem, der køber brugt.
I den anden ende af skalaen finder man kategorier som ting til kæledyr samt auto-, båd- og cykeludstyr, hvor kun få forbrugere handler brugt online.
Disse regler skal du kende
Når du sælger brugte varer online, er der nogle regler, du skal være opmærksom på. Her er 3 af de væsentlige – husk, at du som medlem altid kan få vejledning af vores jurister.
- Købelovens regler finder også anvendelse på brugte varer. Det betyder blandt andet, at der også er 2 år reklamationsret på en brugt vare.
- Hvis den brugte vare er solgt på nettet, er der også fortrydelsesret på købet.
- Sørg for, at det af al annoncering fremgår klart, at der er tale om en brugt vare og beskriv gerne eventuelle skader på produktet, så det ikke bliver et problem senere
Andre læser
Greenmind vil sælge brugt elektronik for mere end 500 mio. kroner om året: ”Vi har knækket koden”
Greenmind vil sælge brugt elektronik for mere end 500 mio. kroner om året: ”Vi har knækket koden”
Lyt til podcasten E-handel indefra: Loyalitetspoint og kvalitetstjek har sikret Roccamore succes med recommerce
I Dansk Erhverv Digital Handels nye podcast fortæller stifter af Roccamore Frederikke Antoine Schmidt, hvordan virksomheden har fået succes med at sælge brugte designersko
Overvejer du recommerce? Her er fire ting, du skal vide
Spejder Sport gør det. Greenmind gør det. Modström gør det. Flere netbutikker er begyndt at sælge brugte varer. Det er godt for planeten, men hvad skal du være opmærksom på for at sikre, at det også giver mening for din forretning? Det kan E-handelsanalysen hjælpe dig med.
Kontakt