Forbrugertilliden dykker yderligere i maj – men forbruget vokser stadig
Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at forbrugertilliden dykkede til -19,8 i maj. Dermed fortsætter forbrugernes humør nedgangen. Tillidstabet har dog endnu ikke for alvor sat sig i det reelle forbrug.
Krigen i Mellemøsten og lukningen af Hormuzstrædet har fået priserne på brændstof og gas til at stige kraftigt. De højere priser på brændstof og gas suger købekraft ud af budgetterne hos mange forbrugere, og det har gjort forbrugerne endnu mere pessimistiske.
I første omgang er det i høj grad priserne på brændstof, der er skudt i vejret, men der er usikkerhed om hvorvidt prisstigningerne vil sprede sig til andre varer herunder fødevarer.
Forbruget vokser stadig
Det er drønærgerligt, at forbrugertilliden fortsætter med at dale ind i maj.
For nogle måneder siden var det vores forventning, at fremgang i privatforbruget vil bære en væsentlig del af væksten i dansk økonomi i år, men ovenpå de kraftige prisstigninger på energi og dykket i forbrugertilliden kan det være udfordret.
Det er dog vigtigt at tilføje, at nye tal fra Danmarks Statistik samtidig viser, at privatforbruget voksede flot med 1,1 pct. i 1. kvartal. Fremgangen i første kvartal var det 10. kvartal i træk med øget privatforbrug. Det understreger, at der er forskel på forbrugernes ”teori” og ”praksis.”
I de kommende måneder vil vi se, om den lavere tillid for alvor sætter sig i forbruget, eller om der kommer en løsning på situationen i Iran, der kan puste nyt liv i forbrugernes humør.
Flere artikler om forbrugerøkonomi
Forbrugertilliden dykker yderligere i maj – men forbruget vokser stadig
Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at forbrugertilliden dykkede til -19,8 i maj. Dermed fortsætter forbrugernes humør nedgangen. Den positive nyhed er, at forbrugerne stadig bruger penge.
Nye tal: Iran-krisen banker forbrugertilliden i bund
Forbrugernes forsigtige optimisme er blevet afløst af sortsyn som følge af krigen i Iran. Det er særligt de stigende priser på brændstof og gas, der bekymrer forbrugerne.
Nye tal: Krigen i Mellemøsten rammer forbrugernes humør – og det kan blive meget værre
Mens prisen på brændstof og gas stiger, falder forbrugertilliden. Krigen i Mellemøsten påvirker allerede forbrugerne og kan ramme dansk økonomi hårdt, vurderer seniorøkonom i Dansk Erhverv, Kristian Skriver.
Ny fremgang i detailhandlen: Se, hvor væksten sker
Der er igen gang i kasseapparaterne: Detailsalget voksede ved årsskiftet og ligger nu mærkbart over efterårets niveau. I foråret vil salget vokse yderligere.
Nye tal: Julesalget voksede kraftigt trods lav forbrugertillid
Netop offentliggjorte tal fra Danmarks Statistik viser, at detailsalget faldt med 1,3 pct. fra november til december, når der korrigeres for priser, sæsonudsving samt effekten af handelsdage. Faldet fra november til december skal ses i lyset af at tallene er korrigeret for priser, sæsonudsving samt effekten af handelsdage.
Forbrugerne sænker forventningerne til deres e-handelsforbrug – se, om det gælder din branche
Forbrugernes dalende købsforventninger skal tages med et gran salt, pointerer Carsten Rose Lundberg fra Dansk Erhverv.
Kontakt