Line er gået fra folkeskolelærer til logistiktalent og prisvinder – nu venter Disneyland
Efter 15 år som folkeskolelærer skiftede Line Marie Abildskou Jensen klasseværelset ud med en elevplads i Rema Distribution. Nu har hendes idé til at gøre håndteringen af returemballage smartere sikret hende Fagprøveprisen 2026 og en tur til Disneyland.
”Du skal altså sende en mail. Jeg tror ikke helt, jeg forstår det her.”
Line Marie Abildskou Jensen var med egne ord helt rundt på gulvet, da hun fik beskeden om, at hendes fagprøve var indstillet til Fagprøveprisen 2026 for Handel.
Hun havde godt nok fået 12. Og hun syntes selv, hun havde lavet en god opgave. Men blandt de bedste i landet?
”Jeg kan næsten ikke huske, hvad der blev sagt. Men jeg kan huske, at jeg tænkte: Det kan da ikke passe?”
Men den er god nok.
Faktisk er opgaven så god, at Line i dag vinder Fagprøveprisen 2026 for Handel.
I sin fagprøve har hun taget fat på et problem på Rema Distributions returterminal: Hver dag kommer enorme mængder paller, kasser og anden emballage retur fra butikkerne. Undervejs bliver der talt, skrevet ned og registreret flere gange – og hver gang kan der opstå fejl. Line har introduceret nye processer og teknologi – herunder AI - for at gøre processen enklere og minimere fejlene.
”Det allerfedeste har været at få lov til at nørde fuldstændig ned i noget, jeg synes er megaspændende. At se, hvordan mine idéer kan løse reelle udfordringer. Det giver mig virkelig et drive.”
Fra lærer til logistikelev
Havde man fem år tidligere fortalt Line, at hun en dag ville vinde en pris for sin fagprøve om logistik, havde hun nok formentlig grinet højlydt.
Line er uddannet folkeskolelærer og nåede at arbejde 15 år i folkeskolen, før hun besluttede, at der skulle ske noget nyt.
”Jeg er stor tilhænger af livslang læring, og jeg vil gerne udfordres på nye måder. Derfor begyndte jeg at overveje, hvad jeg ellers skulle.”
Logistik stod ikke øverst på listen, indtil hun faldt over et opslag fra REMA 1000, der søgte en logistikelev.
”Jeg læste jobbeskrivelsen og tænkte: Det lyder jo faktisk som mig. Der var noget administrativt, noget med struktur og planlægning og mange bolde i luften. Så jeg søgte.”
Det viste sig hurtigt, at hun havde ramt noget rigtigt. Uddannelsesformen på IBC Kolding er delt mellem tid på skolen og tid i virksomheden. Det passede godt til Lines situation, for efter 15 år på arbejdsmarkedet havde hun ikke lyst til at lægge arbejdslivet helt på hylden for igen at blive fuldtidsstuderende.
Den kombination vil hun gerne anbefale andre – både dem, der skal vælge deres første uddannelse og andre, der overvejer at skifte spor:
”Man får nogle nye briller på. Man kan have gået og tænkt over noget på arbejdet, og så lærer man pludselig en teori og tænker: Gud, kan man også gøre det sådan?”
Disneyland venter
Selvom Line nu har afleveret opgaven, stopper arbejdet ikke.
Hun er blevet ansat hos REMA Distribution, hvor hun er med i et udviklingsprojekt, der blandt andet undersøger mulighederne i hendes AI-løsning. For Line betyder det lige så meget som 12-tallet, at ideen nu kommer ud i virkeligheden, hvor den kan gøre en reel forskel.
Samtidig kan hun nu skrive vinder af Fagprøveprisen på cv'et. Og efter 15 år i én branche og et spring ud i noget helt nyt har det kæmpe betydning:
”Det betyder rigtig meget for mit selvbillede, at jeg kan sige: Wow, jeg gjorde det. Og jeg gjorde det ikke bare – jeg gjorde det faktisk vildt godt.”
Og præmiepengene?
Dem er der allerede interesserede aftagere til.
Line lovede nemlig sine to døtre på seks og ni år, at de skulle en tur i Disneyland, når mor var færdig med sin uddannelse.
”Så det må vi hellere få arrangeret.”
|
Lines fagprøve kort fortalt Problem: REMA 1000 håndterer hver dag store mængder returemballage fra butikkerne. Processen indeholder mange manuelle optællinger og registreringer, som tager tid og giver risiko for fejl. Idé: Butikkerne skal på forhånd booke, hvor meget emballage der skal med retur. Det giver chauffører og returterminal bedre overblik. I den mundtlige del byggede Line videre på idéen med en AI-løsning, der ved hjælp af billeder kan hjælpe med at tælle emballagen automatisk. Potentiale: Lines beregninger viser, at bookingsystemet potentielt kan reducere medarbejderomkostningerne med omkring 755.000 kr. om året og tjene investeringen hjem på godt fem måneder. Resultat: Fagprøven fik karakteren 12, og Line er efterfølgende blevet ansat hos REMA Distribution og arbejder videre med udviklingssporet. |
|
Fagprøveprisen 2026 Fagprøveprisen, som uddeles af Dansk Erhverv, HK Handel og HK Privat, har til formål at styrke branchens image og sætte fokus på betydningen af erhvervsuddannelserne inden for detail og handel. Samtidig anerkender prisen det store arbejde og engagement, som lægges i fagprøverne. Der uddeles priser til de tre bedste fagprøver inden for hver af de to uddannelser – detail og handel.
|
Vi hylder talenterne i dansk handel
Læs om prisen, og mød årets nominerede.
Mød vinderne af Fagprøveprisen og Oplæringsprisen 2026
For et år siden var Viktor selv elev: Nu vinder han Oplæringsprisen – og bliver butikschef
For bare et år siden afsluttede Viktor Eg Østergaard selv sit elevforløb i JYSK. Siden har han som oplæringsansvarlig hjulpet fire elever med at udvikle sig både fagligt og personligt. Nu vinder han Dansk Erhvervs Oplæringspris 2026 – og er selv på vej videre som butikschef.
Kenneth vil give faglig stolthed videre: Nu har han vundet Oplæringsprisen
Da Kenneth Brønø selv var nyudlært, læste han en artikel om, at trælastbranchen ikke var et sejt sted at arbejde. Den satte sig fast. I dag lærer han sine elever, at deres fag kræver viden og erfaring, som ikke alle har. Nu har hans indsats i STARK sikret ham Oplæringsprisen 2026.
Magnus serverede kødboller i Magasin du Nord: Nu vinder han Fagprøveprisen 2026 for Detailhandel
Kødboller, kreativitet og en skarp eksekvering fik salget af Gastrotools til at vokse markant i Magasin du Nord. Nu har indsatsen sikret Magnus Strøm Pedersen Fagprøveprisen 2026 – og givet ham endnu mere appetit på en karriere i detailbranchen.
Line er gået fra folkeskolelærer til logistiktalent og prisvinder – nu venter Disneyland
Efter 15 år som folkeskolelærer skiftede Line Marie Abildskou Jensen klasseværelset ud med en elevplads i Rema Distribution. Nu har hendes idé til at gøre håndteringen af returemballage smartere sikret hende Fagprøveprisen 2026 og en tur til Disneyland.
Kontakt