Spring til indhold

Sund fornuft at turismeskat er taget af bordet

09. oktober 2026

Der var udsigt til, at regeringens finanslovsudspil ville indeholde en skat på 20 kroner pr. overnatning i landets to største byer, men forslaget er ikke med i det endelige udspil til finansloven for næste år. Det vækker glæde hos Dansk Erhverv, der konstaterer, at den sunde fornuft har sejret. 

Det er sund fornuft, at regeringen nu dropper ideen om en turismeskat, mener Dansk Erhverv.

Ifølge flere kilder var der fremskredne planer om, at regeringens finanslovsforslag for 2027 ville indeholde en afgift på 20 kroner på overnatning på hoteller i henholdsvis København og Aarhus. En turismeskat. Fredag blev det endelige finanslovsforslag så fremlagt, og her er der ingen turismeskat at finde.

”Det er yderst glædeligt. For argumenterne mod en turismeskat står simpelthen i kø. Turismen er et erhverv i vækst, som skaber arbejde og omsætning til gavn for Danmark. At pålægge turister og erhvervet en ny og særskilt afgift er simpelthen i modstrid med sund fornuft. Danmark er i forvejen et meget dyrt land at holde ferie i, og en turismeskat som vil ramme både ferierende danskere og gæster fra andre lande, gør os mindre attraktive som destination. En sådan skat vil også skabe flere bøvl og byrder for erhvervslivet, lige som provenuet er særdeles usikkert. Men den sunde fornuft har sejret, og det er selvfølgelig en virkelig god nyhed,” siger Lars Ramme Nielsen, branchedirektør i Dansk Erhverv.

Massiv opbakning til turismen
Idéen og debatten om en særskilt skat for turister er ikke ny, og den udspringer blandt af, at andre lande har indført en sådan. Men der er ingen gode grunde til at gøre det samme i Danmark. 

”En turismeskat er bare en dårlig idé. Vi sender et klart signal til vores gæster, at de ikke velkomne, og spørger man danskerne, så er opbakningen til turismen massiv. Faktisk mener 74 pct. mener, at der er flere positive end negative konsekvenser for hele Danmark. Kun 2 pct. mener, at der er flere negative konsekvenser for Danmark og deres lokalområde. Det er rigtigt, at overturisme har fyldt meget i den internationale debat, men der er vi bare slet ikke i Danmark. Turismen er et erhverv i vækst, som skaber arbejde og omsætning til gavn for Danmark,” siger Lars Ramme Nielsen.

Finanslov 2026

Nyhed

Dansk Erhverv: Stærke tiltag for erhvervslivet i regeringens forslag til ny finanslov – men også skarpe tidsler

Regeringen sætter i sit forslag til en ny finanslov et stærkt fokus på erhvervslivets rammevilkår, konkurrencekraft og grøn omstilling.

Nyhed

Dansk Erhverv: Milliardløft til elektrificering er et vigtigt skridt – nu skal pengene ud at arbejde

Regeringen afsætter med sit finanslovsforslag for 2027 en betydelig økonomisk ramme til elektrificering. Det vækker stor begejstring hos Dansk Erhverv, som i flere år har efterlyst en markant styrket indsats for at få danske virksomheder væk fra fossile brændsler og over på grøn strøm.

Nyhed

Katrina Feilberg: Her er mine forventninger til det kommende folketingsår

I denne uge tog Folketinget hul på et nyt folketingsår, og i den forbindelse fremlagde regeringen sit lovprogram. Dansk Erhvervs Branchedirektør for Sundhed og Life Science, Katrina Feilberg, deler her sine forventninger til det kommende folketingsår.

Nyhed

Sund fornuft at turismeskat er taget af bordet

Der var udsigt til, at regeringens finanslovsudspil ville indeholde en skat på 20 kroner pr. overnatning i landets to største byer, men forslaget er ikke med i det endelige udspil til finansloven for næste år. Det vækker glæde hos Dansk Erhverv, der konstaterer, at den sunde fornuft har sejret.

Kontakt

Turisme, Kultur & Oplevelse

Lars Ramme Nielsen

Branchedirektør