Fravær og orlov

Pasning af døende

Din medarbejder kan have ret til orlov til pasning af en nærtstående, der ønsker at dø i eget hjem. Her får du et overblik over reglerne.

Guide

Hvornår har medarbejderen ret til orlov?
Ret til orlov til pasning af døende forudsætter, at medarbejderen modtager et plejevederlag efter servicelovens § 119.

Betingelserne for at få bevilget plejevederlag er:

Kræver medlemskab

Du skal være logget ind for at få adgang til artiklen

Det er kun medlemmer af Dansk Erhverv, der har adgang til vores artikler og værktøjer.

Endnu ikke bruger? Opret dig

Andre relaterede guides i temaet

Der anvendes cookies til at forbedre din oplevelse af websitet. Du accepterer ved at navigere videre. Læs mere om website cookies.