Spilbranchen omsætter for 4,7 milliarder af kroner om året: Nu jagter branchen nye investeringer
Den danske spilbranche har idéerne, talentet og de internationale succeser. Nu handler det om at tiltrække den kapital og de partnerskaber, der kan løfte flere danske spil ud på det globale marked. Derfor samledes internationale investorer, udgivere og danske spiludviklere fredag på Axelborg til Copenhagen Matchup, der arrangeres af Games Denmark i partnerskab med Dansk Erhverv.
Copenhagen Matchup er siden 2017 vokset til et af de vigtigste internationale mødesteder for den danske spilbranche. Gennem årene har eventet resulteret i vigtige investoraftaler, nye partnerskaber og en unik adgang til internationale markeder.
Jakob Ellemann-Jensen, vicedirektør i Dansk Erhverv, bød velkommen sammen med fungerende udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen, som trods de igangværende regeringsforhandlinger tog sig tid til at lægge vejen forbi Axelborg. Begge pegede på spilbranchens voksende betydning for dansk kultur og økonomi samt det store potentiale, der fortsat ligger i branchen.
"Copenhagen Matchup spiller en vigtig rolle, ikke kun for den danske spilbranche, men for dansk erhvervsliv generelt. Her skabes direkte forbindelser mellem danske spilvirksomheder og internationale investorer og udgivere, som kan være med til at løfte næste generation af danske vækstvirksomheder ud på det globale marked", siger Jakob Ellemann-Jensen.
Blandt årets deltagere var internationale aktører som Tencent, Sony Interactive Entertainment, som står bag PlayStation, Nintendo samt mere end 50 andre investorer og udgivere.
Ifølge Games Denmark er netop adgangen til internationale investorer og udgivere afgørende for, at flere danske spilvirksomheder kan vokse og konkurrere globalt.
”Danmark er en lille kreativ superkraft, når det kommer til spil. Vi har ikke et indre marked for spil, derfor er et event som Matchup, hvor investorer og udgivere fra hele verden kommer til Danmark, en af årets vigtigste begivenheder” siger Niels A. Wetterberg, direktør i Games Denmark.
Den danske spilbranche omsætter i dag for 4,7 mia. kr. årligt og tæller omkring 225 virksomheder. Branchen står bag internationale succeser som IO Interactives Hitman og SYBOs Subway Surfers, verdens mest downloadede mobilspil.
De seneste uger har samtidig vist, hvor stærkt dansk spiludvikling står internationalt. I onsdags præsenterede IO Interactive det nye James Bond-spil ”007 First Light”, der med et budget på 1,3 mia. kr. er det dyreste danske kulturprodukt nogensinde produceret i hjertet af København. På blot 24 timer blev der solgt 1,5 millioner eksemplarer.
Samtidig har Ghost Ship Games netop lanceret en opfølgning til deres populære spil Deep Rock Galactic. Det oprindelige spil har solgt mere end 12 mio. eksemplarer på verdensplan. Ghost Ship Games var også blandt de deltagende virksomheder på årets Matchup.
”Ghost Ship Games har deltaget alle år. Hver eneste gang er der kommet afgørende forretningsmæssige ting ud af det – hvad enten det er nye aftaler, partnerskaber, der varer ved, eller værdifuld rådgivning. Vi ville aldrig misse Matchup, selvom vi står i en travl periode. Det siger noget om, hvor vigtigt eventet er for os og for spilindustrien i Danmark” siger Søren Lundgaard, CEO og co-founder i Ghost Ship Games.
Sammen illustrerer de to lanceringer på kort tid bredden og styrken i en dansk spilbranche, der i stigende grad markerer sig på den internationale scene.
”Den danske spilbranche er allerede i verdensklasse. Danske spil bliver spillet af millioner af mennesker verden over, og branchen bidrager med både eksport, arbejdspladser og vækst. Samtidig er potentialet langt fra udtømt i en branche, der i dag er større end både musik- og filmindustrien globalt” siger Jakob Ellemann-Jensen.
Ifølge Dansk Erhverv kræver det stærke rammevilkår, bedre adgang til kapital og lettere adgang til internationale talenter, hvis Danmark skal fastholde og styrke sin position som en førende spilnation.
Danmark risikerer at sakke bagud i den internationale konkurrence, hvis der ikke sættes yderligere fokus på branchens vækstmuligheder. Ambitionen bør derfor ikke blot være at følge med lande som Sverige og Finland, men at gøre Danmark til et af verdens bedste lande at udvikle nye succesfulde spil i.
Arbejdet med at styrke dansk spiludvikling stopper ikke ved Copenhagen Matchup. Til august står Dansk Erhverv med støtte fra Udenrigsministeriet igen bag et samlet dansk eksportfremstød på Gamescom i Köln, verdens største messe for spiludviklere.
Kurser og events
Bliv Certificeret Vikarkonsulent - Aarhus
-
Medlemmer5.000 kr.
Bliv Certificeret Vikarkonsulent - København
-
Medlemmer5.000 kr.
Klausuler i ansættelsesforholdet
-
Medlemmer1.495 kr.
-
Ikke-medlemmer2.995 kr.
-
No show gebyr500 kr.
Kontakt
Internationalt, Digitalisering, Rådgivning og Forsvar
Jakob Ellemann-Jensen
Vicedirektør