Spring til indhold

Pollen, klima og konkurrenceevne: Sådan ændrer virksomhedernes ESG-arbejde sig

07. oktober 2026

EU lemper kravene til bæredygtighedsrapportering, men klimaforandringerne holder ikke pause. I Supertrends ser vi på, hvorfor klima, natur og energi i stigende grad bliver spørgsmål om forsyningssikkerhed, konkurrenceevne og virksomhedernes evne til at drive forretning.

delategre
Frem mod 2050 kan virksomhedernes ansvar blive endnu bredere, lyder det fra eksperterne i Supertrends.

Græs og træer er ikke bare noget, der får allergikere til at nyse. For ALK er pollen fra planterne en vigtig råvare i virksomhedens allergimedicin. Men hvad sker der med produktionen, hvis klimaforandringer betyder, at planterne ikke kan gro de samme steder?

Det forsøger ALK allerede at finde svar på. Virksomheden bruger klimadata til at undersøge, om den også i 2050 kan få adgang til de råvarer, der er nødvendige for at producere medicinen.

Og det er et godt eksempel på en interessant udvikling.

For selvom EU lemper kravene til virksomhedernes bæredygtighedsrapportering, forsvinder de udfordringer, der fik virksomhederne til at arbejde med bæredygtighed, ikke.

Tværtimod kan de ramme helt ind i forretningen,siger Louise Krüger Kofoed, Senior Sustainability Director i ALK:

”Det er jo det, man skal forstå som virksomhed: Ens forsyningskæder bliver voldsomt påvirket af det her.” 

Og ALK er langt fra alene. 88 procent af danske virksomheder arbejder fortsat med bæredygtighedsinitiativer, selvom ESG er kommet under politisk pres, og EU har lempet dele af rapporteringskravene.

Klima, sikkerhed og konkurrenceevne smelter sammen
Fra sin plads i Europa-Parlamentet oplever Stine Bosse også udviklingen.   

Hun ser stærke politiske kræfter arbejde for at rulle dele af den grønne regulering tilbage. Men samtidig har krige og geopolitisk uro gjort Europas afhængighed af energi udefra til et spørgsmål om både sikkerhed og konkurrenceevne.

Hun peger på energiforsyningen som et område, hvor flere dagsordener mødes. Mere vedvarende energi kan både reducere CO2-udledningen, gøre Europa mindre afhængig af andre lande og mindske virksomhedernes sårbarhed over for geopolitiske energikriser, forklarer hun:

“Vi slår på noget sikkerhed. Vi slår på noget konkurrencekraft. Og så til sidst gør vi faktisk også noget fantastisk godt for klimaet."

Det er også derfor, bæredygtighed ikke nødvendigvis forsvinder fra virksomhedernes dagsorden, bare fordi rapporteringskrav bliver lempet.

Tværtimod kan arbejdet være på vej tættere ind i den almindelige risikostyring, vurderer hun.

Supertrends-tidsmaskinen: Virksomhedsansvar frem mod 2050

2027: Digitale produktpas skal gøre det lettere at se blandt andet produkters oprindelse, materialer, kemikalier og muligheder for reparation og genanvendelse.

Omkring 2030: Biodiversitet og naturbeskyttelse kan komme til at fylde langt mere i virksomhedernes bæredygtighedsarbejde.

Omkring 2045: Store virksomheder kan ifølge scenariet blive mødt med krav om ikke bare at reducere deres skade, men aktivt at forbedre klima og natur.

Mod 2050: Produkters pris kan i højere grad komme til at afspejle deres reelle belastning af klima, natur og arbejdsvilkår.

Fra klimaansvar til samfundsansvar
Og frem mod 2050 kan virksomhedernes ansvar blive endnu bredere, påpeger Ellen Marie Friis Johansen, bæredygtighedschef i Dansk Erhverv

For skal en ansvarlig virksomhed kun have styr på klima, natur og medarbejderforhold? Eller skal den også være med til at holde samfundet kørende, når en krise rammer?

Hos ALK er svaret ja til det sidste.

Virksomheden er medlem af virksomhedsberedskabet og kan blandt andet stille medarbejdere med særlige kompetencer og lokaler til rådighed i en krisesituation. Medarbejdere, der har kontrakt med Forsvaret som en del af reserven, får desuden fem dage om året til at blive opkvalificeret.

Det er et meget konkret eksempel på, hvordan virksomhedernes samfundsansvar kan udvikle sig. Hvordan ser virksomhedernes ansvar ud i 2050 – og hvor går grænsen mellem god forretning, klima, sikkerhed og samfundsansvar?

Det diskuterer Stine Bosse, Louise Krüger Kofoed og Ellen Marie Friis Johansen i det nye afsnit af Supertrends.

Du finder afsnittet af Supertrends her:

OM SUPERTRENDS

Supertrends er Dansk Erhvervs podcast om de største forandringer frem mod 2050.

I hver episode undersøger fremtidsforsker Liselotte Lyngsø sammen med eksperter, erhvervsledere og beslutningstagere de trends, teknologier og samfundsforandringer, der kan forme vores fremtid.

Har du en idé til Supertrends?
Forslag til gæster, trends, cases og emner er meget velkomne.

Kontakt Liselotte Lyngsø: LLL@Futurenavigator.com, mobil: 22851575

 

Nysgerrig på fremtiden? Lyt til Supertrends

Nyhed

Alle virksomheder bliver hacket - er du klar, når det sker?

Deepfakes, falske sms'er og hackere med AI-superkræfter gør det stadig sværere at holde angriberne ude. Derfor skal virksomhederne være klar med modsvar, når angrebet rammer. I Supertrends ser vi på, hvordan virksomheder kan forberede sig på en virkelighed, hvor alle kan blive snydt.

Nyhed

Supertrends: Fremtidens reklame kender dig bedre end nogensinde – men er det en god idé?

AI gør det muligt at skræddersy reklamer til den enkelte som aldrig før. Men i jagten på den hyper-personlige reklame, risikerer virksomhederne at skyde sig selv i foden. Det er budskabet fra Tobias Enné, partner og kreativ direktør hos Mensch, som diskuterer fremtidens reklamer med Peter Stenbæk, kreativ direktør og pioner inden for AI-film, i dette afsnit af Supertrends

Nyhed

Robotter sætter dåser på hylderne i føtex. Det kan ændre arbejdsmarkedet

Humanoide robotter har arme, ben og evnen til at fylde dåser med flåede tomater på hylderne i føtex. Men hvor tæt er vi på, at robotterne myldrer ud på arbejdsmarkedet? Det dykker Supertrend-vært Liselotte Lyngsø ned i sammen med Simon Kudsk fra Salling Group og Søren Peter Johansen fra Teknologisk Institut.

Nyhed

Supertrends: Vi kan ikke undvære plast – men kan vi leve med det?

Plast har gjort vores moderne liv muligt. Men mikroplast, kemikalier og et eksploderende forbrug har også gjort det til en kæmpe udfordring. Så hvad gør vi? Det diskuterer Liselotte Lyngsø med Thomas Roland, chef for vareansvarlighed i Coop, professor Kristian Syberg fra RUC og Andreas Hastrup Clemmensen, fagchef for cirkulære materialer, produkter og emballager i Dansk Erhverv.

Nyhed

Supertrends: Fremtidens lufthavn bliver Danmarks vigtigste indgangsdør

Lufthavne er blevet en vigtig brik i den globale konkurrence om virksomheder, arbejdskraft og turister. I dette afsnit af Supertrends diskuter Peter Krogsgaard, kommerciel direktør i Københavns Lufthavn, og vært Liselotte Lyngsø, hvordan fremtidens lufthavn skal hjælpe Danmark med at vinde den konkurrence.

Nyhed

Supertrends: Ny supercomputer giver Danmark voldsomme muskler. Hvordan udnytter vi dem?

Danmark har med supercomputeren Gefion fået adgang til nye muskler, der potentielt kan hjælpe med at opdage sygdomme tidligere, øge virksomhedernes konkurrenceevne og mindske den digitale afhængighed. Men hvordan sikrer vi, at musklerne bliver udnyttet? Det får du svar på i dette afsnit af Supertrends.

Nyhed

Supertrends: Opdager vi snart kræft før kroppen?

Frem mod 2050 vil kræftbehandlingen blive radikalt anderledes. I dette afsnit af Supertrends ser vært Liselotte Lyngsø sammen med cheflæge Ole Halfdan Larsen og adm. direktør i PentaBase Ulf Bech Christensen nærmere på, hvordan AI, biomarkører og nye vaccineteknologier ændrer kræftbehandlingen.

Nyhed

Supertrends: Konferencer og events er blevet en milliardforretning – hvad skal der til for at tiltrække dem?

Efterspørgslen på konferencer og erhvervsevents stiger, selvom alt kan digitaliseres. Det har gjort konkurrencen om at tiltrække dem benhård. Så hvad skal der til for at få flere til Danmark, og hvordan ser fremtidens events ud? Det sætter Kit Lykketoft fra Wonderful Copenhagen og Jonas Lilleskov Nielsen fra Bellagroup fokus på sammen med vært Liselotte Lyngsø i dette afsnit af Supertrends.

Nyhed

Supertrends: Fællesskaber bliver fremtidens vigtigste investering

Vi lever længere og bedre, når vi er sammen med andre. Alligevel bliver der færre fællesskaber. I dette afsnit af Supertrends diskuterer Lennart Lajboschitz, stifter af blandt andet Folkehuset Absalon, og Charlotte Bach Thomassen, formand for DGI, hvad udviklingen betyder, og hvordan vi kan vende den på arbejdspladsen og i samfundet.

Nyhed

Supertrends: Hvorfor bruger vi stadig milliarder på sygdom – når vi ved, hvordan vi forebygger?

Langt størstedelen af pengene går stadig til behandling, selvom vi ved, hvordan vi kan forebygge meget sygdom. I dette afsnit af Supertrends ser Claus Richter fra Diabetesforeningen og Mickael Grøne Bech fra Syddansk Universitet på, hvorfor det er så svært at flytte fokus – og hvad det kræver.

Nyhed

Supertrends: Er din rekruttering klar til en AI-drevet virkelighed?

Rekruttering er blevet en strategisk disciplin, hvor virksomheder konkurrerer om kompetencer, og hvor AI i stigende grad kommer til at hjælpe med at afgøre, hvem der bliver fundet, vurderet og ansat. Det bliver du klogere på i dette afsnit af Supertrends.

Nyhed

Supertrends: Skal din ledelsesstil minde mere om bowling end om curling?

I en tid med mistrivsel, AI og stigende krav til performance skal ledere finde balancen mellem tryghed og tydelige forventninger. I dette afsnit af Supertrends diskuterer eksperterne, om det er tid til at skifte fra curling til bowling-ledelse?

Nyhed

Supertrends: Kan vi bygge flere datacentre uden at sætte sikkerhed og grøn omstilling over styr?

Datacentre driver i dag alt fra AI og sundhed til transport og sikkerhed. I dette afsnit af Supertrends diskuterer eksperterne derfor ikke, om vi skal bygge flere datacentre, men hvordan vi gør det klogt.

Nyhed

Supertrends: Virksomheder risikerer at overse guldgrube af erfaring - sådan undgår Ikea det

Det giver både styrket innovationskraft og arbejdskraft at få flere seniorer til at blive på jobbet. I dette afsnit af Supertrends forklarer Mikkel Møller Rasmussen, public affairs-chef i Ikea Danmark, hvordan virksomheden arbejder for netop det.

Nyhed

Supertrends: Snart kan dine kunder betale med overskudsstrøm fra deres elbil

Nye betalingsmetoder betyder nye forretningsmodeller, skærpet konkurrence, større krav til nytænkning, men også flere dilemmaer. Det – og meget mere – udfolder Mikkel Trane fra Vipps MobilePay og Nicolaj Jeppesen fra Sydinvest i dette afsnit af Supertrends.

Nyhed

Supertrends: Neurodivergente mennesker kan blive din virksomheds superkraft

Neurodivergente mennesker kan – særligt i en tid med mangel på kvalificeret arbejdskraft – gøre en kæmpe positiv forskel for virksomhederne. Men hvad skal du være opmærksom på for at skabe de optimale rammer? Det er temaet i dette afsnit af Supertrends.

Nyhed

Lyt til Supertrends: AI revolutionerer e-handlen. Er det en mulighed eller trussel?

AI-agenter overtager store dele af den digitale købsrejse. Det er både en mulighed og en trussel for virksomhederne. Hvorfor? Det bliver du klogere på i dette afsnit af Supertrends med blandt andre Anna-Kathrine Mathisen, partner og kommercielt ansvarlig for AI hos Vertica, og Mikkel Dissing, medstifter af Ditur.dk

Nyhed

Nyt afsnit af Supertrends: Er du klar til en AI-skabt shitstorm?

Hvor går grænsen, når AI kan skabe kunst, imitere vores ansigt eller efterligne vores stemme? Og hvad betyder den nye AI-virkelighed for virksomhederne? Det bliver du klogere på i dette afsnit af Supertrends, hvor eksperterne går tæt på konsekvenserne – og mulighederne med AI.

Nyhed

Nyt afsnit af Supertrends: Putin og Xis drøm om at leve for evigt kan vende op og ned på dit arbejdsliv

Tech-milliardærer, virksomheder og statsoverhoveder kaster milliarder af dollars i kampen mod alderdom. Men hvor langt er vi fra at kunne forlænge livet markant? Og hvad betyder det for vores sundhedsvæsen, arbejdsmarked og livskvalitet, hvis vi kan leve til vi er 150 år? Det er temaet i dette afsnit af Supertrends

Nyhed

Nyt afsnit af Supertrends: AI flytter ind i lederkontoret – er der plads til dig?

Hvordan leder du i en verden, hvor forandring er den eneste konstant, og AI flytter ind i beslutningsrummene? Og er der overhovedet brug for dig? Det er temaet i dette afsnit af Supertrends.

Kontakt

CSR

Ellen Marie Friis Johansen

Souschef, CSR-chef